Kalp - Damar Cerrahisi

01.07.2010
 
Kalp - Damar Cerrahisi
Kalp - Damar Cerrahı Prof. Dr. Fuat Bilgen ve ekibi Erdem Hastahaneleri’nde ameliyatlarına devam ediyor.

Mesleki hayatına, İstanbul Üniversitesi Tıp Fakültesini bitirdikten sonra, 1985 yılında Siyami Ersek Göğüs Kalp ve Damar Cerrahisi Eğitim ve Araştırma Hastanesinde yaptığı Kalp ve Damar Cerrahisi İhtisasıyla başlayan Bilgen, kariyerine yurtiçinde ve yurtdışında birçok hastanede yaptığı çalışmadan sonra 1997 yılında İstanbul Üniversitesinden aldığı Kalp ve Damar Cerrahisi Doçenti Ünvanıyla devam etti. 1998 – 1999 yılları arasında Maltepe Üniversitesi Doçentlik kadrosunda görev almasının ardından Siyami Ersek Göğüs Kalp ve Damar Cerrahisi Eğitim ve Araştırma Hastanesinde Kalp ve Damar Cerrahisi Klinik Şefliği görevinde bulundu.

Yaklaşık 15 yıldır yaptığı ameliyatların dışında eğitimci göreviyle de tıp dünyasına bir çok Uzman Doktor kazandıran Doç. Dr. Bilgen’in tıbbi ilgi alanları içerisinde Erişkin Kalp ve Damar Cerrahisi, Aort Cerrahisi, Torako-abdominal Aort Cerrahisi, Endovasküler stent ve  Marfan Sendromu yer alıyor.

Türk Kalp ve Damar Cerrahisi Derneği (TKDCD) Yönetim Kurulu Üyeliği, Türk Kalp ve Damar Cerrahisi Derneği Aort Cerrahisi Çalışma Gurubunun kurulması, Ülkemizdeki ilk torasik endovasküler stent uygulamasının yapılması, ülkemizdeki ilk Marfan polikliniğinin Siyami Ersek Hastanesinde kurulması, TKDCD Aort Cerrahisi Tanı ve Tedavi Kılavuzu Editörlüğü gibi mesleki alanda önemli çalışmaları ve görevleri bir arada yürüten, Dr. Bilgen, Uzman Kalp ve Damar Cerrahları ve Uzman Anestezistlerden oluşan ekibiyle Erdem Hastahaneleri Kalp ve Damar Cerrahisi Direktörü olarak birçok ameliyata önderlik ediyor.
Hamilelikte bu şikayet ameliyat sebebi !

Hamilelikte bu şikayet ameliyat sebebi !

  Hamilelikte en sık görülen şikayetlerden birisi hemoroid. Yalnız diğer problemler kadar masum olmayan bu şikayet, gebelikten sonra da kalabiliyor. Artan gebelik hormonlarıyla birlikte ilerleyen hemoroid, çok ağrıya sebep olurken, kan kaybına da sebep olabiliyor. Medikal tedaviye cevap vermediğinde, çaresi cerrahi operasyon!

  Gebelikte ortaya çıkan hemoroidin tedavisi ve önlemleri hakkında bilgi veren Çakmak Erdem Hastahanesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Op. Dr. Yasemin Çakar Kement, “Hemoroid anüs etrafındaki toplardamar ağının genişlemesi, şişmesi ve meme şeklinde aşağı sarkmasıdır. Hemoroid rahatsızlığı toplumda çok yaygın görülmektedir. En sık nedeni kabızlık ve genetik sebeplerdir. Anüsteki yerleşim yerlerine göre hemoroidler iç ve dış hemoroid olarak ikiye ayrılır.

  Gebelikte bebeğin büyümesiyle birlikte karın içi basınç artışı, kabızlık nedeniyle ıkınma, vücudun alt yarısında kanlanma artışı,  gebelikte artan progesteron hormonunun damar düz kaslarını gevşetici etkisi gibi nedenlerle hemoroid oluşma riski fazladır. Öyleki her üç gebeden biri hemoroidden şikayet eder ayrıca tüm bu sebeplerle birlikte gebelerde sadece hemoroid değil aynı zamanda bacaklarda ve dış genital organlarda da varisler ortaya çıkabilir.

  En sık görülen şikayetler başta kaşınma olmak üzere makat bölgesinde rahatsızlık hissi, ağrı ve kanamadır. Hemoroidlerin içindeki kan bazen pıhtılaşabilir bu durum tromboze hemoroid olarak adlandırılır ve şiddetli ağrıya sebep olur.

  Doğum sonrasında  hemoroidlerde hızlı bir iyileşme olduğu için tedavide daha çok medikal tedavi tercih edilmelidir. Cerrahi tedavi son seçenek olmalıdır. Tedavide öncelikle kabızlığı önleyici, doktorunuzun önerdiği, şurup veya haplar, ağrıyı, kaşıntıyı ve ödemi azaltacak fitil, krem ve ağrı kesiciler kullanılmalıdır. Ayrıca günde bir kaç kez ılık suda 20 dakikayı geçmeyecek şekilde oturmak çoğu zaman yeterli olmaktadır. Tromboze hemoroid geliştiğinde lokal anastezi altında cerrahi eksizyon yapılabilir.

Hemoroidden korunmak için düzenli beslenme ve egzersiz şart !

  Hemoroidden korunmak için gebelerin,  düzenli saatinde beslenmeleri, bol miktarda lifli gıda ve sıvı tüketmeleri, günde 2 litre su içmeleri kabızlığa engel olarak hemoroide karşı koruyucu olacaktır. Ayrıca düzenli egzersizler ve kegel egzersizlerinin yapılmasıyla birlikte makat bölgesindeki kasların çalışması ve damarlardaki kan akışının hızlanması sağlanarak hemoroid oluşumu  önlenebilir.

  Hemoroidler normal vajinal doğuma engel değildir ancak çok büyük hemoroid pakelerinin varlığında özellikle zor doğumlarda fazla ıkınmaya bağlı olarak aşırı kanama meydana gelebilir.” dedi.

 

devamı