E-Posta Adresiniz

Şifreniz e-posta adresinize gönderilecektir.

Saygılarımızla,
Erdem Hastahanesi

Online İşlemlerden yararlanabilmeniz için üye olmanız gereklidir.
Üye olmak çok kolay
Üye Olmak İstiyorum
 

E-Bebek hizmetimizle, sevdiklerinizin en mutlu gününde yanında olabilir, onları tebrik edebilir, duygu ve düşüncelerinizi paylaşabilirsiniz.

Ayrıca bu hizmetimizden yararlanarak yeni doğan bebeklerimizin en güzel fotoğraflarını görebilirsiniz.

E-Randevu sistemimizle her iki hastahanemizden de istediğiniz bölümden randevu alabilirsiniz. Randevu talebinizi ilettikten sonra en kısa zaman içerisinde yetkililerimiz size geri dönüş yapmaktadır. 18.00’dan sonraki randevu talepleriniz için bir ertesi gün saat 09.00’dan itibaren size geri dönüş yapılmaktadır.

Yanıtlanmasını istediğiniz sağlık şikayetleriniz hakkında bilgi almak ve sağlık konusunda merak ettiklerinizi öğrenmek için e-danışma hizmetimizden yararlanabilirsiniz.

Sorularınız en kısa zamanda uzman doktorlarımız tarafından cevaplandırılmaktadır.

Öneri, istek, şikayet ve teşekkürleriniz bizim için önemlidir.

Yapmış olduğunuz öneri, istek ve şikayetleriniz en kısa zamanda değerlendirilerek sonuçları sizinle irtibata geçilerek bildirilmektedir.

Laboratuvar sonuçlarınızı öğrenmek için tıklayınız.

Hamilelikte bu şikayet ameliyat sebebi !

Hamilelikte bu şikayet ameliyat sebebi !

  Hamilelikte en sık görülen şikayetlerden birisi hemoroid. Yalnız diğer problemler kadar masum olmayan bu şikayet, gebelikten sonra da kalabiliyor. Artan gebelik hormonlarıyla birlikte ilerleyen hemoroid, çok ağrıya sebep olurken, kan kaybına da sebep olabiliyor. Medikal tedaviye cevap vermediğinde, çaresi cerrahi operasyon!

  Gebelikte ortaya çıkan hemoroidin tedavisi ve önlemleri hakkında bilgi veren Çakmak Erdem Hastahanesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Op. Dr. Yasemin Çakar Kement, “Hemoroid anüs etrafındaki toplardamar ağının genişlemesi, şişmesi ve meme şeklinde aşağı sarkmasıdır. Hemoroid rahatsızlığı toplumda çok yaygın görülmektedir. En sık nedeni kabızlık ve genetik sebeplerdir. Anüsteki yerleşim yerlerine göre hemoroidler iç ve dış hemoroid olarak ikiye ayrılır.

  Gebelikte bebeğin büyümesiyle birlikte karın içi basınç artışı, kabızlık nedeniyle ıkınma, vücudun alt yarısında kanlanma artışı,  gebelikte artan progesteron hormonunun damar düz kaslarını gevşetici etkisi gibi nedenlerle hemoroid oluşma riski fazladır. Öyleki her üç gebeden biri hemoroidden şikayet eder ayrıca tüm bu sebeplerle birlikte gebelerde sadece hemoroid değil aynı zamanda bacaklarda ve dış genital organlarda da varisler ortaya çıkabilir.

  En sık görülen şikayetler başta kaşınma olmak üzere makat bölgesinde rahatsızlık hissi, ağrı ve kanamadır. Hemoroidlerin içindeki kan bazen pıhtılaşabilir bu durum tromboze hemoroid olarak adlandırılır ve şiddetli ağrıya sebep olur.

  Doğum sonrasında  hemoroidlerde hızlı bir iyileşme olduğu için tedavide daha çok medikal tedavi tercih edilmelidir. Cerrahi tedavi son seçenek olmalıdır. Tedavide öncelikle kabızlığı önleyici, doktorunuzun önerdiği, şurup veya haplar, ağrıyı, kaşıntıyı ve ödemi azaltacak fitil, krem ve ağrı kesiciler kullanılmalıdır. Ayrıca günde bir kaç kez ılık suda 20 dakikayı geçmeyecek şekilde oturmak çoğu zaman yeterli olmaktadır. Tromboze hemoroid geliştiğinde lokal anastezi altında cerrahi eksizyon yapılabilir.

Hemoroidden korunmak için düzenli beslenme ve egzersiz şart !

  Hemoroidden korunmak için gebelerin,  düzenli saatinde beslenmeleri, bol miktarda lifli gıda ve sıvı tüketmeleri, günde 2 litre su içmeleri kabızlığa engel olarak hemoroide karşı koruyucu olacaktır. Ayrıca düzenli egzersizler ve kegel egzersizlerinin yapılmasıyla birlikte makat bölgesindeki kasların çalışması ve damarlardaki kan akışının hızlanması sağlanarak hemoroid oluşumu  önlenebilir.

  Hemoroidler normal vajinal doğuma engel değildir ancak çok büyük hemoroid pakelerinin varlığında özellikle zor doğumlarda fazla ıkınmaya bağlı olarak aşırı kanama meydana gelebilir.” dedi.

 

devamı