Kurban Bayramında Yaralanmalara Dikkat!

Kurban Bayramında Yaralanmalara Dikkat!

Kurban Bayramı'nda Yaralanmalarına Dikkat!

Her kurban bayramında hastanelerin acil servisleri kesim kazalarıyla doluyor. Kurban kesimlerine dikkat edilmediği ve gerekli özen gösterilmediği takdirde, ömür boyu sakatlıklardan tutun da hayat kaybına kadar varan vakalar görülebiliyor.

Her yıl kurban bayramı özellikle bayramın ilk günü, tüm yazılı ve görsel medyada kaza haberleri yer almaktadır. Kurban kesimi sırasında biraz dikkatsizlik, acemilik, telaş ve uygun kesici aletler kullanılmaması ve yetersiz koruma önlemleri yüzünden bir çok vatandaşımız yaralanıyor. Bu kesimler sırasında oluşan basit sıyrıklar 3 -5 günde, derin kesikler 15 günde, kas ve tendon kesikleri 45 günde, sinir kesikleri ise 6 ayda iyileşebilmektedir. Bazı seviye sinir kesikleri ömür boyu kalan sakatlıklar bırakmaktadır.  Ciddi ekonomik kayıplar ve ciddi kalıcı sakatlıklar oluşabilmektedir. Daha bir gün önce sapasağlam olan bir insan, saniyeler içinde yaralanmakta ve bazen bir ömür boyu bunun sıkıntısını çekmektedir.

Kurban kesmek ve kesilen kurbanın daha küçük parçalara ayrılması profesyonel bir kasaplık işidir. Kazaları önlemek amacıyla kurbanların mutlaka eğitimli kasaplar tarafından kesilmesini öneriyoruz. Kurbanlarınızı kendiniz kesecekseniz mutlaka koruyucu önlemlerinizi alınız ve yanınızda acil durumlar için bandaj, sargı bezi, flaster, temiz bez gibi ilkyardım malzemeleri bulundurunuz.

Kesikler ilk oluştuğu esnada çok derin değilse temiz bir bez ile tampon yapılmalıdır. Bacak kesiklerinde kravat veya kemer gibi sağlam bir malzeme ile turnike yapılabilir. Tendon kesikleri parmaklarda hareket kaybına neden olmaktadır. Özellikle derin bilek, derin dirsek ve kasık bölgesinde oluşan kesikler uzun süre sakat kalınmasına sebep olmaktadır.

 

10.09.2016