Saç Dökülmesi Neden Olur?

Saç Dökülmesi Neden Olur?27.12.2021

Saç Dökülmesi

Sağlıklı saçlar bakımlı görünmek açısından oldukça önemlidir. Bu sebeple saç dökülmesi en çok can sıkan şikâyetlerden biridir. Bu problem genellikle genetik yatkınlıkla ilgili olup,  çeşitli hastalıklar sonucu da ortaya çıkabilmektedir. Sinüzit, enfeksiyon ve bağırsak paraziti gibi hastalıklar, saç dökülmesine neden olan hastalıklar olarak sayılabilir.  Ayrıca B12, magnezyum, çinko, demir, folik asit ve D vitamini eksikliği de saç dökülmesini tetikleyebilir.

Saç dökülmesi neden olur?

Erkeklerde saç dökülmesi daha çok genetik kaynaklıdır ve genelde ergenlikten sonra ortaya çıkar. Erkekler genetik olarak daha yatkın olduğu için yaş ilerledikçe kellik görülebilir.  Kadınlarda saç dökülmesi ise daha nadir olarak görülür. Ancak stres, tiroid hormonunun düzensizliği, vitamin eksikliği, gebelik, emzirme dönemi ve menopoz dönemi gibi durumlar saç dökülmesini artırabilmektedir. Saçlara yapılan fön, perma gibi işlemler de saç derisinin yapısını etkileyerek dökülmelere sebep olabilir. Ayrıca covid-19, sistemik hastalıklar, kıl gelişimi bozuklukları, çeşitli ilaçlar ve saçlı deri hastalıkları da saç dökülmesinin nedenleri arasındadır.

Saç dökülmesine karşı ne yapılmalı?

Saç dökülmesini önlemek için; bilinçsizce yapılan diyetlerden uzak durmak, uyku saatlerini düzenlemek, stresten uzak durmak, sağlıklı ve dengeli beslenmeye özen göstermek gereklidir. Bunları yaptığınızda saçlarınız daha sağlıklı uzar ve daha canlı görünür. Ancak saçlarınız hastalık sebebiyle dökülüyorsa en kısa zamanda tedavi olmanız gerekir.

Saç dökülmesi nasıl tedavi edilir?

Saç dökülmesine çözüm bulmak için önce altında yatan sebebi bilmek gerekir. Dökülmenin şiddetine ve bölgesine göre yapılacak tedavi değişebilir. Saç dökülmesini durdurmak için doğal yağlar kullanılarak maske yapılabilir, vitamin desteği alınabilir (eğer eksiklik varsa). Eğer aşırı saç dökülmesi varsa PRP ve saç ekimi gibi yöntemlerle saçın tekrar gürleştirilmesi sağlanabilir. Ayrıca saçları iyi temizlemek ve ağır kimyasal işlemlerden uzak tutmak da işe yarayacaktır.

Ne zaman uzmana başvurmalısınız?

Aslında saç dökülmesi saçın normal döngüsünün bir sonucu olarak dönem dönem gerçekleşmektedir. Saçın belirli evreleri vardır. Bu evreleri tamamlayan saç telleri dökülür, yerlerine yenileri çıkar. Bu sebeple günlük 40-50 tel saç dökülmesi normaldir. Ancak uzun süredir bu sayıdan fazla bir dökülme yaşıyorsanız dermatolojiye başvurmanız önerilmektedir.

Saç dökülmesi için hangi doktora gidilir?

Saç dökülmesinin teşhisi ve tedavisi için deri hastalıkları uzmanına başvurulması önerilir.