Bayramda midenizden çekmeyin…

Ramazan Ayı boyunca dinlenen midenin, bayramla birlikte hızlı ve ağır beslenmeye geçmesi midenizde ciddi sıkıntılar oluşturabilir.

Ramazan ayı boyunca oruç tutan ve dinlenmiş bir sindirim sistemine sahip olan kişilerin, bayramda aşırı tatlı ve hızlı gıda tüketimine bağlı oluşabilecek mide rahatsızlıklarını önlemek için önerilerde bulunan Çamlıca Erdem Hastanesi Gastroenteroloji Uzmanı Dr. Bülent Yaşar,” Bir aylık ramazan ayının sonunda oruç tutan pek çok kişi, sanki bu ayın intikamını alırcasına hızlı ve aşırı gıda tüketecek ve dinlendirilmiş bir sindirim sisteminin, birden ağır ve hızlı beslenmeye geçmesi ise midede ciddi sıkıntılara yol açacaktır.” dedi.

Uzm. Dr. Bülent Yaşar, “Özellikle Reflü hastalığına sahip olan kişilerin beslenmelerine daha fazla dikkat etmeleri, bayramda baklava, börek,  makarna, pastırma ve sucuk gibi hazmı zor gıdalardan kesinlikle kaçınmalı. Kola, taze sıkılmış portakal suyu, domates suyunu tüketmemeli, bunların yerine kompostoyu tercih etmeliler. Ayrıca aynı anda fazla miktarda alınan su, mide hacmini ve mide basıncını artırarak var olan reflüyü ağırlaştırır. Bu nedenle özellikle çok tatlı gıdalar tükettikten sonra aynı anda fazla miktarda su almaktan kaçınılmalıdır.

Ramazan sonrası yeme alışkanlığındaki bu hızlı değişimler, reflü hastalarının yanında, midelerinde hiç bir sıkıntı olmayan kişilerinde; mide yanmaları, mide krampları, aşırı şişkinlik ve gaz gibi pek çok sorunla karşılaşmalarına ve bu kişilerin bayram boyunca hasta geçirmelerine sebep olacaktır.” dedi.

Bayramda nasıl beslenmeli?

Sağlıklı bir bayram geçirebilmek için tavsiyelerde bulunan Uzm. Dr. Yaşar, ramazanda oruç tutan hastaların, bayramda yemeklerini yavaş yavaş, küçük lokmalar şeklinde, öğünlerini daha sık ancak daha çok küçük porsiyonlar halinde yemelerini, bol sıvı tüketmelerini, tatlı tüketiminin fazla olduğu bayramlarda, yağlı, hamurlu gıdaları ve tatlıları aynı anda tüketmemelerini, hamur işi yerine sütlü ve hafif tatlıları tercih etmelerini ayrıca tatlıları yemekten birkaç sonra tüketmelerini ve spora ara vermemelerini önerdi.

07.09.2010