Buzlu yollarda yürürken dikkat!

Özellikle kar yağışının bugün başlamasıyla hastanelerin acil bölümlerine kalça kırığıyla...

Kalça kırıklarının risklerinden bahseden Çakmak Erdem Hastahanesi Ortopedi ve Travmatoloji Doktoru Op. Dr. Mirza Zafer Dağtaş, “Kalça kırıkları özellikle yaşlı popülasyonlarda görülen, hayatı tehdit eden ve mutlaka ameliyat gerektiren bir durumdur. Genellikle basit bir ev düşme sırasında yada karlı havalarda kayarak düşme sonucu zayıflayan kemiklerde görülür. Kırılan kemik ağrı yapar ve hasta o ayağının üstüne basıp yürüyemez. Bir sağlık kuruluşuna başvurmayan hastanın etkilenen kalçasında morluk ve şişlik gelişir. Hastanın etkilenen bacağı diğer tarafa göre kısa ve dizden hafifçe büküktür.

Ani ölümler ve felçler gerçekleşebilir.

Kalça kırığı olan hastanın derhal tam teşekkürlü bir hastanenin ortopedi servisine başvurması gerekir. Ameliyattan önce geçen süre hastanın aleyhinedir. Hastanın bir an önce dahiliye, kardiyoloji ve anestezi konsültasyonlarının yaptırılıp hastanın sıvı kan dengesinin ayarlanarak bir an önce ameliyata alınması gerekmektedir. Ameliyat sonrası mutlaka hastalar hızlıca ayağa kaldırılıp destekle de olsa yürütülmelidir. Hastanın uzun süre yatması kalp, akciğer sisteminden tutun, idrar yolu enfeksiyonu yatak yaralarına kadar birçok probleme yok açar. Her ne kadar kırık tek bir kemikte meydana gelse de bütün vücutta sorun yaratabilmektedir. Oluşabilecek pıhtı sonucu beyin ve akciğer sistemi olumsuz etkilenip ani ölümler ve felçler görülebilir. Kalça kırığı hayatı tehdit eden bir durumdur ve düşündüğünüzde sadece olayı basit bir düşme başlatmaktadır.

Kalça kırıklarından korunmanın yollarını da anlatan Op. Dr. Dağtaş,” Koruma olarak düşmeleri engellemek gerekir.

Düzenli yaptırılan göz muayeneleri, düzenli tansiyon takipleri, şeker hastalıkları için dahiliye hekiminin önerileri, nörovasküler hastalıklar için nöroloji doktorunun reçeteleri çok önemlidir. Ayrıca evlerinizi ve sosyal çevrenizin düzenine ve engebeliklere dikkat etmekte önemlidir.
Bütün bunlara ilaveten zayıflamış kemik dokusu bütün bu düşüncelerde kırılmaktadır. Yıllık kemik ölçümü yaptırmak, eksik minareleri yerine koymak şarttır.” dedi.

 

20.12.2012