Dikkat ! Gebelikte beslenme ihmale gelmez!

01.11.2012

Gebelik döneminde almış olduğumuz besinler, ilerde bebeğimizin…

Gebelik döneminde almış olduğumuz besinler, ilerde bebeğimizin Zihinsel gelişiminden boyuna ve kilosuna kadar birçok faktörü belirliyor. Bu dönemde beslenmeye dikkat edilmediği takdirde ilerde bebeğimiz birçok hastalıkla karşı karşıya kalabiliyor. Özellikle gebelikte sık rastlanılan gestasyonel diyabet yani hamilelik şekeri, düzenli ve dengeli beslenme olmadığı takdirde ölümcül sonuçlar doğurabiliyor.

Gebelikte beslenmenin öneminden bahseden Çakmak Erdem Hastahanesi Diyetisyeni Zeynep Yeni Erol, “Gebelik döneminde beslenme, sizin ve bebeğinizin sağlığı için en önemli faktördür. Gebelik dönemi boyunca sağlıklı kilo artışını sağlayabilmeniz ve bebeğinizin ihtiyaçlarını tam olarak karşılayabilmeniz için düzenli ve dengeli beslenmeniz gerekir. Cünkü bebeğinizin bedensel ve zihinsel gelişimi sizin beslenmenizle doğrudan bağlantılıdır. Yetersiz ve dengesiz beslendiğiniz zaman bebeğiniz yeterli kilo artışını sağlayamaz, erken doğum riski ortaya çıkabilir. Hem sizde hem bebeğinizde demir eksikliği anemisi görülebilir. Bebeğinizin zihinsel gelişimi yetersiz kalabilir. Gebelik süresince yeterli vitamin ve mineral alamadığınız zaman bebeğinizin iskelet yapısının gelişmesi dururken sizde de kemik dokusu harabiyeti gerçekleşebilir. Hamilelikte ortaya çıkabilen gestasyonel diyabet yani hamilelik şekeri, düzenli ve dengeli beslenme olmadığı takdirde ölümcül sonuçlar doğurabilir.

Peki gebelik döneminde hangi gıdalara öncelik verilmelidir?

Her bireyin metabolizma hızı, harcadığı enerji farklıdır. Alması gereken enerji de bu doğrultuda farklı olacaktır. Ancak gebelik döneminde günlük beslenmeye eklememiz gereken belli başlı besinler vardır. Gebe bir anne kendi ihtiyaçlarının yanı sıra bebeğinin ihtiyaçlarını da karşılamak zorundadır.

Gebelik döneminde gereksinimi değişen demir, folik asit, B12 vitamini, kalsiyum gibi vitamin ve mineralleri doğru oranda karşılayabilmek için günlük olarak süt ve süt ürünleri, yumurta, et, tavuk, balık, yeşil sebzeler, meyveler, kurubaklagil ve tahıllardan belli miktarlarda tüketilmelidir. Badem, ceviz gibi kuruyemişler diyete eklenmelidir.

Bebeğin kemik gelişimini sağlamak ve annenin kemik ve dişlerinde harabiyeti önlemek için günlük olarak 2-3 porsiyon süt, yoğurt, peynir tüketilmelidir.

Vücudun yapısını oluşturan ve çeşitli vitamin ve minerallerin alınmasını sağlayan protein kaynakları günde 3 porsiyona çıkarılmalıdır. Et, tavuk, balık, yumurta ve kurubaklagiller protein kaynaklarıdır.

Vitamin ve posa ihtiyacını karşılayabilmek için sebze ve meyveler günde en az 5 porsiyon tüketilmelidir. Gebelik döneminde sıklıkla rastlanan kabızlık problemini önlemek için sebze ve meyve tüketimi çok önemlidir.

Bebeğin beyin gelişimine yardımcı olmak amacıyla omega 3 kaynağı olan ceviz,badem günlük beslenmeye eklenmelidir. Günde 7-8 badem, 3-4 ceviz omega 3 ihtiyacını karşılarken annenin de atıştırmalık olarak keyif alacağı besinler olacaktır.

Gebelik döneminde beslenme düzeni de oldukça önemlidir. Sağlıklı bir şekilde kilo artışını sağlamak için 3 ana öğün ve ara öğünler şeklinde beslenilmelidir. Ana öğünlerde sebze, et, tavuk, balık, peynir, yumurta gibi besinler tüketilirken ara öğünlerde meyve, süt, yoğurt gibi besinler tüketilebilir.

Canınız tatlı yemek istediğinde masum tatlıları tercih edebilirsiniz.

Masum bir tatlı tarifi;Kremalı Meyve Cupları

2 su bardağı süt 1 yemek kaşığı un 1 yemek kaşığı toz şeker 1 yumurta sarısı 1 paket vanilya 100g labne peyniri Mevsim meyveleri Yapılışı: Süt, un, şeker ve yumurta sarısını bir tencerede tamamen homojen olana kadar çırpın. Krema karışımını ocağa alın, kaynayıp kıvam alıncaya kadar pişirin.Kıvam aldıktan sonra vanilyayı karıştırıp ocağın altını kapatınAra ara karıştırarak soğumasını bekleyin. Soğuduktan sonra labneyi içine karıştırıp 5 dk çırpın. İsteğinize göre seçtiğiniz meyveleri küp küp doğrayın. Kasenin yarısını meyve ile doldurup üzerini krema ile kaplayın. Soğuk olarak tüketebilirsiniz.

Afiyet Olsun,