Erken Teşhis Hayat Kurtarır!

Erken Teşhis Hayat Kurtarır!

Meme, süt bezleri ve burada üretilen sütü meme başına taşıyan kanallardan oluşur. Bu süt bezleri ve kanalları döşeyen hücrelerin kontrol dışı olarak çoğalmalarına meme kanseri denir. Meme kanseri kadınlarda görülen kanser tipleri arasında birinci sırada yer almaktadır. Hayat boyu her 8 kadından birinin meme kanserine yakalanma riski vardır. Günümüzde meme kanserinin oluş nedeni tam olarak bilinmemektedir. Erkeklerde kadınlar kadar sık olmasa da görülme olasılığı vardır. Her meme kanseri olan 100 kadına karşılık 1 erkekte aynı hastalık oluşmaktadır.

Risk Faktörleri

  • İleri yaş: Hastaların çoğunluğu 50 yaş üzerindedir.
  • Aile öyküsü: Annesinde veya kardeşinde meme kanseri öyküsü olanlarda risk iki kat artmaktadır.
  • Erken adet görme: 12 yaşından önce adet kanamasının başlaması riski arttırır.
  • Geç menopoz: 55 yaşından sonra menopoza girilmesi meme kanseri riskini arttırır.
  • Geç doğum yapmak: 30 yaşından sonra hamile kalmak, hiç hamile kalmamak ve emzirmemek riski arttırır.
  • Alkol kullanımı: Fazla alkol kullanımı riski arttırır.
  • Östrojen tedavisi: Çoğu çalışma 10 yıldan fazla östrojen alımının meme kanseri gelişiminde ufak bir risk artışına sebep olduğunu göstermektedir.
  • Meme kanseri hikayesi: Önceden meme kanseri olmuş hastaların diğer memelerinde kanser gelişme riski yüksektir. Bu risk yılda %1 ya da yaşam boyu %10 oranındadır.
  • Radyasyona maruz kalmak: Radyoterapi uygulanan hastalarda yıllar sonra meme kanseri görülme riski artmaktadır. Bu gruptaki hastalarda erken teşhise önem verilmelidir.
  • Beslenme biçimi ve şişmanlık: Yaşlı ve şişman kadınlarda meme kanseri görülme olasılığı artmaktadır. Az yağlı, dengeli ve sebze-meyve ağırlıklı diyetin riski azalttığı bilinmektedir. Sigara ile meme kanseri arasındaki ilişki tam olarak gösterilememiştir. Ancak sigaranın diğer birçok organ kanserinde rol oynadığı bilinmektedir.

Memede kitle, meme başında veya cildinde çekilme, meme başı akıntısı, meme cildinde kızarıklık, meme cildinde portakal kabuğu görüntüsü önemli bulgular arasındadır.

Memedeki kitlelerin %80'i kadınların kendisi tarafından ya tesadüfen ya da kendi kendine meme muayenesinde tespit edilmektedir. 40 yaşına kadar iki yılda bir, 40 yaş sonrası yıllık hekim muayenesi yapılmalıdır. 40 yaşına kadar hekim muayenesine ek olarak gerekirse ultrasonografi yapılabilir. Rutin takipte 40 yaş sonrası yılda bir ya da en az iki yılda bir mamografi yapılmalıdır. Mamografi, düşük dozda çekilen bir meme röntgen filmidir. Memede, muayene ile saptanamayacak kadar küçük anormalliklerin tespit edilmesi amacı ile çekilir

Meme kanserinde günümüz tedavileri ile hasta erken evrede yakalanırsa 5 yıllık yaşam %100 olup ikinci evrede yakalanırsa %90’ın üzerindedir. Ancak hastalık diğer organlara yayıldı ise 5 yıllık yaşam yalnızca %20 civarındadır. Bu sebeple meme kanseri taramaları son derece önemlidir. En sık önerilen tarama şekli özel bir riski bulunmasa dahi 40 yaşını geçmiş her kadının yılda bir kez mamografi ile taranmasıdır.

01.10.2016