Erken teşhis önemlidir !

Erdem Hastahanesi ve Ümraniye Belediyesi'nin ortak düzenlediği...

Erdem Hastahanesi ve Ümraniye Belediyesi'nin ortak düzenlediği, "Erken teşhis önemlidir." semineri gerçekleşti.

Seminer, Ümraniye Belesiyesi Kent Kolları Koordinatörü Kadriye Yüzler'in açılışını yaptığı, Ümraniye Belediyesi Dış İlişkiler Müdürü Emre Erkovan'ın ardından Erdem Hastanesi Kadın Doğum Uzmanı Op. Dr.Yasemin Çakar Kement 'in sunumlarıyla devam etti.

Kanser de erken tanının önemini değinen Dr. Çakar Kement, Meme Kanser, Rahim Kanseri, Rahim Ağzı Kanseri ve Kemik Kanserinin teşhis ve tedavi yöntemlerden bahsetti.

Seminer de öne çıkan başlıklar ;

Meme kanseri, her 9 kadından birisinde ortaya çıkıyor. Yaş ilerledikçe meme kanserinin riski artıyor. Meme kanserinin %1 erkeklerde görülme riski var. Meme kanserinin yakın akrabalarda çıkması önemli, hastalığın tanısında önemli bir yer tutuyor. Meme kanserinde her ay kişinin kendisini muayene etmesi önemli.

Rahim kanserine; şişmanlık, hiç doğum yapmamak, geç menapoz yaşı, hipertansiyon, diyabet, ilk adet görme yaşının erken olması, dışarıdan alınan osterojenler sebep olabiliyor.

Rahim ağzı kanserlerinden korunmanın en iyi yolu, yılda bir smear aldırtmaktır. Uzmanlar bu kanserden korunmak için 9 - 26 yaşları arasında yapılan HPV aşısını öneriyorlar.

19.04.2013