İlkbaharda rahat bir hamilelik geçirmek için öneriler !

İlkbahar artık kapımızı çaldı.

Ağaçların çiçek açtığı, havaların giderek ısındığı bir mevsime girdik. Her ne kadar keyifli bir mevsim olsa da, bu mevsimin olumsuzluklarınıda unutmamamız gerekiyor. Özellikle de anne adayları, daha kaliteli bir hamilelik süreci geçirmek için; ani hava değişimlerinden dolayı oluşan faranjitlerden, polenlere bağlı alerjik hastalıklardan ve bu tip benzeri mevsimsel hastalıklardan korunma konusunda daha dikkatli olmalıdırlar.

Bahar ayında rahat bir hamilelik süreci geçirmek için önerilerde bulunan Çakmak Erdem Hastahanesi Kadın Doğum Uzmanı Op. Dr. Yasemin Çakar Kement, “Baharın gelmesi  psikolojimizi olumlu etkilemekle birlikte anne adaylarının  bu değişimlere daha kolay adapte olabilmeleri  için şu önerilere dikkat etmeleri gerekir.

Beslenme ve sıvı tüketimi: Hava sıcaklığının artmasıyla beraber öncelikle günlük sıvı alımına dikkat edilmesi gerekir. Günde 2-3 litre (yaklaşık 10-15 bardak) sıvı alınmalıdır. Ayran hem protein açısından, hem de su ve tuz içeriğinden dolayı bolca tüketilebilir.Bahar ve yaz aylarında artan meyve ve sebze seçenekleri  sıvı, mineral ve vitamin  ihtiyacımızı  karşılamaya yardımcı olur. Yeşil, kırmızı biber, çilek, erik, maydanoz  bol miktarda  C vitamini içerir. Kayısı, şeftali, domates  A vitamine sahiptir. Karpuz, çilek, kırmızı erik, kiraz likopen denilen antioksidan içerir. Üzüm folik asit , C vitamini açısından zengin olduğu gibi antikanserojen özelliğiyle de güzel bir yaz meyvesidir. Sebze ve meyveler içerdiği yüksek posa nedeniyle  gebelikte görülebilecek olan kabızlığı önler. Gebelikte  hazmı zor olan  kızartma, aşırı yağlı ve şekerli yiyeceklerden uzak durulmalıdır.

Egzersizin önemi: Bahar aylarında hamilelerin yapabileceği en kolay ve en yararlı egzersiz yürüyüştür,  imkanınız varsa yüzme en güzel egzersizlerden biridir. Ayrıca evde yapabileceğiniz bazı pozisyon ve hafif aerobik egzersizleride vardır. Bu egzersizler kan dolaşımınızı artırır, bel ve sırt ağrılarınızı hafifletir ve vücudunuzu doğuma hazırlar.

Ödeme karşı öneriler: Gebelikte kan hacmi ve damar geçirgenliğinin artması ile özellikle ayak ve bacaklarda görülen ödem rahatsızlık verici boyutlara ulaşabilir.  Bahar aylarında hamileler ödeme karşı bol su içmelidirler. Tuz tüketimi ne fazla ne de az olmalıdır. Şişlikleri azaltmak için ayakta fazla durulmamalıdır. Uzanma, bacakların altına yüksek bir yastık koyma, otururken bacak bacak üstüne atılmaması ve ayakların sarkıtılarak oturulmaması  şişlikleri önlemede önemlidir. Egzersiz yapanlarda şişlikler daha az görülür. Sıkı pantolon ve çoraplar yerine rahat bol kıyafetler tercih edilmelidir.

Bahar alerjilerinden korunun: Bahar aylarında  atmosferdeki polen miktarı  artmaya başlar. Özellikle de alerjik bünyeli hamilelerin bünyelerine alerjik ortamlardan uzak durmaya çalışması önemlidir. Polen allerjisinden korunmak için  dışarıda giydiğiniz giysilerinizi yatak odasından uzak yerlerde değiştirin. Vücudunuzdaki polenleri temizlemek için kısa süreli  duş alın. Kuru ve rüzgarlı havalarda mümkün olduğu kadar dışarıya çıkmayın. Hapşırma, burun tıkanıklığı, gözlerde kaşıntı ve sulanma, öksürük ve baş ağrısı gibi belirtileri olan hamilelerin bu belirtilerin uzun sürmesi durumunda doktora başvurmaları gerekir.” dedi.                                           

26.03.2013