Kadın Hastalıklarına Akupunktur Tedavisi

Kadın Hastalıklarına Akupunktur Tedavisi28.05.2018

İnfertilite (Kısırlık) Tedavisi

Doğal yollarla çocuk sahibi olamayan, 'infertilite' tanısı konulmuş bayanlarda haftada 1-2 seans uygulanan akupunktur seansları ile 3-4 aylık tedavi dönemini takiben yüz güldürücü sonuçlar elde edilmekte ve tedavi gebelikle sonuçlanmaktadır.

İsveç, İngiltere, Danimarka, Almanya ve Çin başta olmak üzere dünyanın birçok ülkesinde, 'İnfertilitede Akupunktur Tedavisi' ile ilgili yüzbinlerce kadın hastayı içeren çalışma yapılmış ve hastaların önemli bir yüzdesi 3-4 aylık tedaviyi takiben hamile kalmıştır. Tüm çalışmalarda Akupunktur tedavisi, ilaç tedavilerine göre daha üstün bulunmuştur. Ayrıca yan etkisinin olmaması ve vücut üzerinde, kaygı ve stresi azaltma, yaygın vücut ağrılarını giderme, hormon salınımını düzenleme, metabolizmayı ve uykuyu düzeltme gibi diğer pozitif etkileri olması, akupunkturun kısırlık tedavisinde tercih edilmesine sebep olmuştur.

Akupunktur'un Menopozda Kullanımı

Menopoz dönemi, kadınların yaşamlarını olumsuz etkileyen, birçok istenmeyen şikayetlere sebep olabilen sıkıntılı bir süreçtir. Bu dönemde hormonlardaki değişime bağlı olarak meydana gelen sıcak basmaları birçok kadının kabusu olmuştur. Ayrıca, stres, kaygı, depresif duygudurum, uyku bozuklukları da bu dönemde sık rastlanılmakta olup, tüm bu şikayetler Akupunktur tedavisi ile tamamen çözülebilir. Özellikle sıcak basması Akupunktur ile belirgin şekilde azalır.

Ayrıca, bu dönemde metabolizmanın yavaşlamasına bağlı kilo alımları, iştah artışı, insülin direnci gibi durumlar da akupunktur ile kontrol altına alınabilir.

Ağrılı Adet Periyotları

Akupunktur'un ağrı azaltıcı etkisi, adet ağrıları üzerinde de etkilidir. Akupunktur iğnelerinin uygulanması ile kanda, ağrı ve enflamasyonla savaşan mediatörler, kimyasal maddeler salgılanır, bu da kişinin hiçbir ilaç almadan vücudunun kendi ürettiği madelerle ağrıyı yenmesini sağlar. Beyin üzerinden direk etki ile de ağrı kesici maddelerin salınımı gerçekleşmektedir. Akupunktur'un, anksiyete, kaygı ve stres üzerine olumlu etkileri de ağrılı adetleri ortadan kaldırır.

Bazı durumlarda adet dönemleri başağrısı ve migreni de tetiklemekte olup, akupunktur tedavisi ile bu kısırdöngü de ortadan kalkar, hasta adete bağlı başağrısı vb. şikayetlerden tamamen kurtulunur.

Hamilelerde Ağrılara Yönelik Akupunktur Uygulaması

Hamilelik dönemi, hastanın rahat ilaç kullanamadığı bir dönemdir. Çünkü alınan her ilaç bebek için tehlike oluşturabilir. İşte bu noktada, hamilelikte ortaya çıkan çoğu problemde akupunktur kurtarıcı tedavidir. Hamilelikte yaşanan bel ağrıları, sırt-boyun ağrıları, başağrısı-migren, kalça ağrıları, allerji, depresyon, mide bulantısı ve kusmalar, uykusuzluk ve daha birçok problemde akupunktur ile kesin sonuç alınır. Bebek için hiçbir yan etki ve risk bulunmamaktadır. Vücuda giren bir ilaç ya da kimyasal bulunmadığından son derece güvenlidir.

Akupunktur ve Fizik Tedavi Rehabilitasyon Polikliniğimizde Uzm. Dr. Evren Kul Panza'ya ağrıları nedeniyle başvuran ya da Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanları tarafından ağrıları nedeniyle yönlendirilen çok sayıda hamile hastamız olmaktadır. Hastalarımız ortalama 4-6 seans akupunktur tedavisi ile ağrılarından kurtulup, hamilelik sürecini rahat geçirmektedirler.