Neden Bebek Sünneti?

Neden Bebek Sünneti?

Türkiye’de oldukça seyrek olan bebek sünneti son yıllarda ciddi bir ivme kazanarak popüler hale geldi. Erkek çocuğunun sünnet için ilkokula gitmesi beklenip, merasim eşliğinde yapılan sünnet işlemleri, artık çocuğun ilk 1 yaşı içerisinde, hatta yenidoğan döneminin atlatıldığı 1. aydan itibaren çocuk, aile ve cerrahi işlem için en konforlu olduğu dönemde yapılmaktadır.

Yenidoğan Sonrası Bebeklik Dönemi Sünneti Doktora Başvuruları Azaltır

Bebeklik döneminde sünnet yapılan çocuklarda; ilk 1 yıl içinde herhangi bir nedenle hastahaneye başvurma oranları sünnetsizlerden 6 kat daha azdır. Ayrıca üriner enfeksiyon nedeniyle doktora başvurular istatistiksel olarak 10 kat azalmaktadır.

Özellikle sünnet derisi darsa bunu zorlayarak açmaya çalışmak daha sonra ciddi darlıklara yol açabileceği için bu zorlamalardan kaçınmak ve gerekirse erken sünneti düşünmek mantıklı olacaktır.

En Uygun Zaman Aralığı İlk 1 Yaş Dönemi

Bilimsel araştırmalar da sünnetin en kolay uygulandığı ve atlatıldığı dönemin doğumun 1. ayından itibaren olan bebeklik dönemi olduğunu göstermektedir. Bunun da içerisinde ilk 3 ay en iyi, 3. ay ile 6. ay arası orta ve 9. aydan itibaren konforun azaldığı görülmektedir. Bu dönemde lokal sünnet (uygulama yapılacak bölgenin çevresinden uyuşturulması ile yapılacak sünnet işlemi) hem çocuk, hem aile, hem de cerrah için konforlu olacaktır. 2 yaşına kadar devam eden bu dönemde 9. aydan itibaren sonra konforun azaldığı görülmektedir. Lokal anestezi ile sünnetin yapılabileceği ancak kişisel değişikliklerin yaşandığı 5 yaş sonrası ise ikinci dönemdir.

Lokal Anesteziden Korkmayın

Lokal anestezi uzman ve tecrübeli ellerde yapıldığında zararı gözardı edilecek kadar az, ancak doğasında olan hafif kızarıklık, şişlik ve hafif morlukların da ek müdahaleye gerek kalmadan kendiliğinden geçtiği anestezi çeşididir. 

İyileşme Süreci Oldukça Kısadır

Bebeklik döneminde yapılan diğer cerrahi işlemlerimizde de gördüğümüz gibi estetik cerrahi sünnet işlemi sonrası iyileşmenin çok hızlı olduğu, ağrı kesici fitil, tıbbi ve kozmetik açıdan verilen kremlerin kullanılarak, bebek bezinin kapatıldığı pansuman sonrası kontrollerimizde birçok ailenin "biz çocuğumuzun sünnet olduğunu bile anlamadık" söylemleri ile karşılaşmaktayız. Ayrıca ameliyathanede kullandığımız kendiliğinden eriyebilen, allerjik olmayan yumuşak ve estetik dikişler en az iz ile iyileşmeye olanak vermektedir.

Ancak yine de bebek bezinin kullanıldığı bebeklik dönemi sünnetinde; sünnetin doğasında olan sünnet sonrası yaşanabilecek hafif kızarıklık, ödem, morluklar, travmatik kanamaların, ciltte kabuklanmaların çok azaldığı, ileri yaş sünnetlerine göre bu gibi durumların onda bire düştüğü görülmektedir.    

Cerrahi işlemlerin hepsi değişik derecelerde travmaya yol açar ancak lokal sünnet bebeklik döneminde belirgin travmaya yol açmaz.

Ailenin isteğine bağlı olmakla birlikte sünnet için önerilen yaş aralığı 1. ay ile 2 yaş arası ya da 5. yaştan sonradır. 2-5 yaş arası çocuklarda sünnet nadir de olsa bir takım psikolojik sorunlara yol açabilir. İlerleyen yaşlarda gerek sünnet olan arkadaşlarından gerek çevresinden duyacağı hikayelerle çocuk korkabilir, birtakım travmalara yol açabilir. Ancak bebeklikte yapılan işlemler hiçbir zaman hatırlanmayacak, travma sebebi olmayacaktır.

  • Lokal Anestezi ile Klasik / Standart Cerrahi Sünnet

Aile yanında, çocuğun uyanık olduğu, uygulama yapılacak bölgenin çevresinden uyuşturulması ile yapılacak sünnet işlemidir. 

  • Sedasyon ve Lokal Anestezi ile Klasik / Standart Cerrahi Sünnet

Aile yanında, çocuğun verilecek şurup ile uykuya meyilli olduğu, uygulama yapılacak bölgenin çevresinden uyuşturulması ile yapılacak sünnet işlemidir. Cerrahi işlem sürecinin unutulmasına da fayda sağlamaktadır.

  • Sedasyon ve Lokal Anestezi ile Cerrahi Sünnet

Aile yanında, çocuğun verilecek şurup ile uykuya meyilli olduğu, uygulama yapılacak bölgenin çevresinden uyuşturulması ile yapılacak olan, gömülü ya da rotasyonu bulunan penislerde uygulanan sünnet çeşididir.

  • Genel Anestezi ile Sünnet

Uyanık ya da uykuya meyilli halde istenilen cerrahi sünnet işlemi yapılamayacak çocuklara uygulanan sünnet çeşididir. Yaşına göre açlık süresi ile bekletilmiş çocuğun, ameliyathanede maske ile gaz koklatılarak, sünnet işleminin yapılmasıdır.

Op. Dr. Zafer Dörtdoğan / Çocuk Cerrahisi Uzmanı

Çakmak Erdem Hastahanesi

24.05.2016