Rinoplasti ile Gelen Sağlık ve Güzellik

Rinoplasti ile Gelen Sağlık ve Güzellik28.10.2016

Burun, estetik açıdan önemli olmasının yanı sıra; işlevsel olarak da nefes almamızı sağlayan organımız olması sebebiyle önem kazanmaktadır. Sağlıklı burun kanalı sayesinde kişinin kaliteli nefes alması burun içerisindeki aksaklıkların giderilmesiyle mümkün kılınmaktadır. Burnun aynı anda hem işlevsel, hem de estetik açıdan ideal görünüme kavuşturulması rinoplasti dediğimiz burun estetiği ameliyatıyla sağlanabilir. Burundaki bir takım tıbbi sorunların giderilmesi veya yalnızca şekil bozukluklarının düzeltilmesi için yapılan rinoplasti ameliyatlarıyla burun kemeri, sinüzit, burun eti büyümesi, burun ucu düşüklüğü, burun büyüklüğü, burun uzunluğu, burun deliği eğriliği gibi normal görünümü bozan her türlü şekil bozukluğu giderilebilmektedir. Deviasyon dediğimiz kemik eğrilik problemleri, yan duvarların içe çökük olması gibi sorunlar da kişinin burnundan sağlıklı bir şekilde nefes alamamasına neden olur. Hastada kronik burun tıkanıklığı problemleri görülebilir. Rinoplasti ile burundaki şekil bozukluklarının yanında yapısal bozukluklar da giderilir. Böylece hem fiziksel hem de işlevsel düzelme sağlanır.

Burnun Yapısı Kişinin İsteği Doğrultusunda Belirlenebilir

Rinoplasti ameliyatı her cerrahın aynı standartlarda yaptığı bir ameliyat değildir. Her hasta için ayrı ve ince bir özen gerektiren, kişiye özel planlanan bu ameliyatın diğer ameliyatlardan farkı; ameliyat öncesi ve sonrası her aşamada cerrahın özel ilgisi ve hasta ile sağlıklı diyalog gerektiren bir süreç olmasıdır. Burun estetiğine karar veren hastayla birlikte yüz şekli detaylı olarak değerlendirilir ve hastanın nasıl bir buruna sahip olmak istediği saptanır. Estetik ameliyatlarda genellikle hastanın isteği doğrultusunda yol alınır. Ancak hasta istiyor diye yapısına uygun olmayan bir ameliyat gerçekleştirilmez. Burada hasta ve doktor ilişkisi önem taşır. Yüz hatları ve hastanın isteği göz önünde bulundurularak en uygun yapı ortaya çıkarılır. Burada kullanılan bilgisayar sistemi ile hastaya ameliyat öncesi ve sonrası hakkında bilgi aktarılır ve daha rahat şekilde karar vermesi sağlanır.

Burun estetiği ameliyatında bazı kıstaslar yer almaktadır. Burun ameliyatı yaptırmak isteyen kadınlarda ideal yaş 16, erkeklerde 17’dir. Daha küçük yaştaki kişilerde burun yapısı gelişimini tamamlamadığı için ameliyat önerilmemektedir.

Modern Yöntemler İyileşme Süresini Kısaltıyor

Burun estetiği ameliyatları ortalama olarak 2-3 saat sürmektedir. Hastada ameliyat sonrasında göz çevresinde morluklar ve burunda şişlik oluşabilir ancak bu durum birkaç gün içinde düzelecektir. Sigara kullanan hastalarda şişlikler daha geç iyileşmektedir. Bu yüzden hastanın bu süreçte sigara içmemesi gerekmektedir. Burun estetiği ameliyatları küçük kesilerle ve modern yöntemlerle yapıldığı için yara ve iz kalmaz. Ameliyat olduğunuz günün akşamı veya maksimum 1 gece yatış sağladıktan sonra ertesi gün taburcu olabilirsiniz. Evde iyileşme sürecinde hafif ağrılar ve şişlikler devam edebilir bunun için doktorunuzun önerdiği ağrı kesiciler kullanılabilir. Dinlenirken ve yatarken baş hafif yukarıda kalacak şekilde yatmak daha faydalı olacaktır. Göze buz kompleksi uygulanması morluklara ve şişliklere karşı etkili olacaktır.