Serinlerken dikkat !

Yaz aylarında yasal olmayan yerlerde denize giren kişiler ciddi sakatlıklarla karşılaşabiliyorlar.

Konuyla ilgili yasal olmayan alanlarda bilinçsizce denize ve göletlere giren kişilerin karşılaştıkları ciddi sakatlıklar hakkında bilgi veren Çakmak Erdem Hastahanesi Ortopedi ve Travmatoloji Uzmanı Dr. Mirza Zafer Dağtaş, “ Bu Sıcak yaz günlerinde vatandaşlar serinlemek için sahillere koşarken bir grup insanımızda İstanbul boğazına ve bir takım göletlere yüksekten atlayarak girmektedirler. Bilinçsizce koşarak zıplayarak yapılan atlayışlarda daha çok bel, boyun ve ayak yaralanmalarına sebep olmaktadır.  Bunlar çoğu zaman basit yaralamalar olsa bile çok nadir olmamakla birlikte hayati tehdit edici felçlere yatağa bağlı kalmalara ve ölümlere sebebiyet vermektedir. Atlama sırasında gövdenin boyun üzerinden ciddi bükülmesi sonucunda basit boyun ağrısından başlayarak boyun spazmı ciddi boyun adalesi yırtıkları ve ani felçler meydana gelebilir. Aynı şekilde kalça ve  bacakların bel seviyesinde terse zorlanmasından bel ağrısından tutun bel kaymasına ani fıtıklar, bacakta his kayıpları, beldeki mevcut fıtığın patlaması, tedavisi mümkün olmayan felçler görülebilir.

Yine atlanılan zeminin özelliğine bağlı olarak ayaklarda ve ellerde küçük kesikler, yırtıklar, sıyrıklar hatta çatlak, çıkık ve kırıklar olabilmektedir. Hal böyleyken basit kırıklarda bile insanlar belli bir süre işlerinden güçlerinden geri kalmaktadır.

Bu konuda vatandaşlarımızın dikkatli ve duyarlı olmaları gerekmektedir. Bir anlık bir eğlence serinleme gerçekten kötü sonuçlar doğurabilir. Vatandaşlarımızın ıslak zeminleri, kayalıkları dikkate almalıdırlar. 

Bu tip tehlike doğurabilecek mekanlar yetkililer tarafından   önlemler alınmalıdır. Ayrıca denize, gölete inen merdivenler bu tip kazaların önlenmesinde yardımcı olacaktır.” dedi.

12.06.2012