Yeni yıla, yeni umutlarla girin !

Yeni yıl geldi çattı. Kimisi yeni yılda evlenmek...

Yeni yıl geldi çattı. Kimisi yeni yılda evlenmek, kimisi çocuk sahibi olmak, kimisi yeni bir iş ya da yeni bir okul istiyor. Kısacası yeni yıl çoğumuzun hayallerini süslüyor. Yeni yılı mutlu geçirmek için çoğumuz kendimizi alışverişe veriyor ve eğlenceli partilere katılıyoruz. Fakat uzmanlar hangi yıla girersek girelim düşüncelerimizin merkezinde olumsuzluk varsa, mutlu olmayacağımızı ve hayallerimizi gerçekleştiremeyeceğimizi belirtiyor.
Konu hakkında detaylı bilgi veren Erdem Hastanesi Psikoloğu Emel Koltuk, “Yeni bir 'hoşgeldine', 2014'e sayılı saatler kala; her bir umutlu yüzden yeni bir dilek akıyor yeni bir yıla, yepyeni zamanlara. Her biri birbirinden anlamlı ve değerli.
Geçen yıl yaşanan  her bir olumsuz düşünce 2013 ile beraber uçup gidiyor zihinlerde. Kimbilir belkide uçması gerektiği öğretiliyor her bir mağaza vitrininde. İnsanın zihninde umutların uyanması için bir ışık yakmak ve de yüzdeki tebessümü aydınlatmak için son bir aydır dışarıya  atılan her bir adım yeniliğin habercisi oluyor. Yeni zamanın getirdiği beklentiler bir bir büyüyor renkli aşıkların altında.

Alışverişler yapılıyor, hediyeler alınıyor, planlarda son kontroller yapılıyor ve de  her bir dileğin gerçekleşmesi için yeni yıla yepyeni umutlar ile girilmek isteniyor. Hayaller içinde artan motivasyon ile eğlence ve tüketimin uç noktasına sonsuz düşünceler ile varılıyor.

Peki ya sonra?

Hangi yıla girersek girelim düşüncelerimizin merkezinde olumsuzluk varsa, mutlu olmayız. Kişi hayatı içerisinde sorun olarak teşkil ettiği problemlere yeni bakış açılar getiremediği sürece, yeni yılda her bir yanan ışık bir bir sönüyor umutlar ile beraber.

Bir çoğumuz her yeni yılı büyük umutlar ile bekliyor ve önümüze büyük hedefler koyuyoruz. Eğer bu yıl da iyi geçmemişse; evren kesin bize küsmüş, merhametini bizden esirgemiş oluyor. Tüm kötü niyeti ile bu yıl da bizi sevmiyor. Halbu ki tüm sorumluluğu yeni yıla verince, gücü de ona veriyoruz. Daha başarılı, daha zayıf, daha aşk dolu, daha kaliteli ilişkiler, daha kariyerli bir iş hayatı, daha geniş bir sosyal çevre ve hatta patronumuzun bizi daha çok sevmesi için yeni gelen yılın da sevgi dolu, bereketli kucağını açması gerekiyor.
Kendimiz işe geç kalsak da, verilen sunumları ertelesek de, ilişki içinde kırıcı, bencil olsak da ya da tıkanırcasına gizli gizli yemek yesek de suç bizim değil. Suç, geçmiş ve gelecek yılın.  Tabi ki sonra güçsüzlük acizlik ile birlikte kapıyı çalıyor ve sonra ver elini depresyon..

Tek bir çözüm var kendimiz ! Amacı oluşturan bir zihin bilmelidir ki çözümü oluşturmada yarattığı her bir bakış açısı umutların habercisidir.  Kişi kendi kontrolünü ne kadar sağlarsa o kadar değişime ve de gelişime açık olucak ve sorunlara yönelik bakış açısı kazanabilecektir. Sorumluluk alabilmek  her zaman atılacak ilk adımlardan bir tanesidir. Yani karşı taraftan beklemek yerine kendimizde var olan bakış açısı üzerinden değişiklikler yapmak bizi her  zaman bir adım öteye taşıyacaktır.

Sonrasında ise; hedefler ve beklentiler kendiliğinden gelir. Kişi hedefi oluşturma sürecinde sorunlar ile baş etmedeki mekanizmasını kullanarak kontrolü kendinde tutmalı ve de kendi hayatı içerisinde makul hedefler belirlemek kişinin hayatında motivasyonu daha da arttırarak başarıya gitmeyi sağlar. Makul olmayan hedefler kişininin hayatında karamsarlığa yol açarak öz benliğin zedelenmesine yönelik kişi kendine kolayca savaş açabilir.
Önemli olan yeni yılın ilk dakikalarını nasıl ve nerede geçirdiğimiz değil, önemli olan sağduyulu ve sağlıklı bir ruh haliyle yeni başlangıçlara adım atmak için güçlü olabilmektir.

Geçen zamana ait tüm yaşananlar geçen yıla ait, yeni bir ses ile yeni bir umut doğmalı sadece bu yıla ait. Çünkü nerede yaşam varsa orada umut vardır..

Kuşkulu fikirlerin olmadığı en temiz yıllar dileğiyle.

31.12.2013