Tüp Bebek Tedavisinde Merak Edilenler

Tüp Bebek Tedavisinde Merak Edilenler
  • ​Çocuk İstemi ile Tüp Bebek Merkezine İlk Başvurduğumuzda Neler Yapılır?

Öncelikle hikayeniz dinlenerek yaşınız, evlilik süreniz sizin ve eşinizin geçirdiği hastalık ve ameliyatlar, adet düzeniniz bu konu ile ilgili almış olduğunuz tedaviler varsa bunlar sorgulanır. Jinekolojik muayene ve smear testi sonrası sizin ve eşinizin bazı tahlilleri istenir. Test sonucu bu değerlendirmeler sonrası hangi tedavinin en uygun olduğu belirlenir.

  • Diğer Tedaviler Denenmeden Tüp Bebek Yöntemine Geçilebilir mi?

Sperm sayısının çok az olması veya yokluğu, tüplerin iki taraflı tıkalı olması gibi nedenlerde diğer tedavilerden sonuç alınamayacağından doğrudan tüp bebek tedavisi uygulanır. Hastanın yaşı, evlilik süresi daha önceki, tedavilerin sonucu, yumurtalık rezervi gibi bir çok faktör değerlendirilerek gerekirse yumurta takibi, aşılama gibi diğer tedaviler denenmeden de tüp bebek yapılabilir.

  • Bir Kadın En Geç Kaç Yaşına Kadar Tüp Bebek Yaptırabilir?

Kadınlarda yumurtalık rezervi 35 yaşından sonra azalmaya başlar. Kişisel değişiklikler görülmekle beraber 40 yaşında bir kadında gebelik şansı daha da düşmektedir.

  • Tüp Bebek Tedavisi Sonrası İstirahat Edilmeli midir?

Embriyo transfer edildikten sonra hastanede 1-2 saat dinlenmek yeterlidir. Hasta daha sonra normal günlük yaşantısı ve aktivitelerine devam edebilir. Gebelik testi pozitif olursa da herhangi bir gebelik gibi düşünülmeli ve özel olarak bir istirahat gerektirmez.

Yapılan çalışmalar embriyo transfer sonrası yatak istirahatinin gebelik başarısını değiştirmediğini göstermiştir. Bu nedenle kliniğimizde hastamıza transfer günü istirahat etmesinin yeterli olduğunu, ertesi gün normal aktivitelerine dönebileceğini söyleriz.

  • Tüp Bebek Tedavisi Başarısız Olursa Tekrar Ne Zaman Tüp Bebek Yaptırabiliriz?

Eğer ilk kez tüp bebek yaptırılmış ve başarısızlıkla sonuçlanmışsa hastamıza moralini bozmadan yola devam etmesini öneririz. 1-2 ay sonra yeni bir deneme yapılabilir. 2 ve 3. denemeler de başarısızlıkla sonuçlanmışsa bazı genetik testler, histeroskopi gibi ek incelemeler yapıldıktan sonra tekrar bir tedaviye başlanabilir. Hasta fiziksel ve ruhsal olarak kendini hazırladıktan sonra yeni bir uygulamaya başlanabilir. Bu süre minimum 1 ay olmalıdır. Çiftin isteğine göre daha uzun bir aradan sonra da denenebilir Ancak ileri yaşlarda (38 yaş üstü) daha fazla beklenmelidir.

  • Tüp Bebek Kaç Defa Denenebilir?

Hastanın sağlığı ve imkanları elverdiği ölçüde deneme yapılabilir. Bilimsel olarak belirlenmiş bir sayı yoktur. En yüksek gebelik başarısı ilk 3 uygulamada elde edilir. İleri yaşlarda gebelik başarısı, azaldığından daha fazla sayıda tüp bebek deneme gerekebilir. Çok sayıda tüp bebek denemenin sağlık açısından kanıtlanmış herhangi bir sorunu yoktur.

  • Tüp Bebek Öncesi Beslenmede Nelere Dikkat Edilmelidir?

Dengesiz beslenme alışkanlığı düzeltilmelidir. Özellikle polikistik over sendromu olan hastalar kilo vermeli, glisemik indeksi düşük, karbonhidratlardan yoksun bir diyet yapmalıdır. Tüp bebek için önerilen özel bir beslenme rejimi yoktur. Bunun için gebelik planlayan hastalar gibi folik asit desteği başlanabilir. Sigara içiliyorsa bırakılmalıdır. Kilolu ise kilo vermelidir. Vitamin ve demir eksiklikleri varsa yerine konmalıdır. Özellikle son yıllarda kadınlarda d vitamini eksikliği sık görülmektedir. Gebelik öncesi ve gebelikte D vitamini takviyesi gerekebilir.

  • Tüp Bebek Tedavisi Kaç Gün Sürer?

Antagonist tedavi dediğimiz yeni tedavi protekolleri ile adet döneminde başlanan tedavi genellikle 15 günde sonuçlanabilmektedir. Hastanın merkeze 5-6 defa eşinin ise 1 defa gelmesi yeterli olmaktadır.

  • Tüp Bebekte Kullanılan İlaçlar Yumurtaların Erken Bitmesine Sebep Olur mu?

Normalde kadında her ay büyümek için yola çıkan bir grup yumurta folliküllerinden birisi olgunlaşarak yumurtalama aşamasına gelmekte diğerlerinin büyümesi durmaktadır.

Yumurtalığı uyaran hormon iğneleri bu büyümeyi durduran folliküllerinde büyüyerek yumurtalama aşamasında gelmesini sağlamakta böylece 5-15 arasında yumurtanın olgunlaşarak toplanması mümkün olmaktadır. Yani zaten yola çıkmış ve tükenecek olan folliküller geliştirilmektedir. Dolayısı ile ilaçlara bağlı bir tükenme söz konusu değildir.

  • Biyokimyasal Gebelik Nedir?

Tüp bebek tedavisi sonrası hastanın gebelik testinin pozitif olması ancak ultrasonla görünür hale gelmeden düşmesi durumudur.

Embriyo transferden 10-12 gün sonra B- HC6 dediğimiz kanda gebelik testi yapılır. Sonuç pozitif gelirse 48 saat sonra 2. Bir test yapılarak sağlıklı yükselip yükselmediği izlenir. Sağlıklı bir yükselme varsa hasta 1 hafta sonra ultrason muayenesi için çağrılır. 5-6 haftada ultrasonda rahim içinde gebelik kesesinin görülmesi beklenir.  B-HC6 sağlıklı yükselmiyorsa ultrasonda gebelik kesesi görülmeden değerler düşmeye başlamışsa biyokimyasal gebelik söz konusu olabilir. Herhangi bir tıbbi müdahale olmaksızın bir süre sonra kanama ile B-HC6 değeri gebelik düşer

06.11.2018