4D Renkli Doopler (4 Boyutlu Ultrasonografi)

4D Renkli Doopler (4 Boyutlu Ultrasonografi)

Ultrasonografi görüntüleme yöntemine son yıllarda katılan renkli doppler inceleme, damarsal yapıların detaylı olarak değerlendirilmesinde kullanılmaktadır. Gebeliğin 18-24. haftalarda daha net görüntüler elde etmek için 4D ultrason yönteminden sıklıkla yararlanılmaktadır. 4D ultrason yüksek frekanslı ses dalgaları olup, bebeğe ya da anneye herhangi bir zarar vermez.

4D Doppler Ultrason Nedir?

4D ultrason dediğimiz bu görüntüleme yönteminde hareket eden yapılardan yansıyan sesin, gösterdiği frekans değişikliği temel alınır ve damarsal yapılardaki akım incelenir. Kadın hastalıkları ve doğum bölümümüzde 4D ultrason değerlendirmesi sırasında bebeğin durumu ile ilgili ayrıntılı bilgiler verilebilmektedir.

İşlem sonrası değerlendirmede hastalara rapor değil yazıcı çıktısı verilir. Bu çıktı üzerinde bebeğin gelişimsel ölçümleri görülebilmektedir. Bunun yanı sıra bebeğin anne karnındaki duruşu, hamilelik haftası ve amniyon sıvısı uygun bulunursa CD kaydı da yapılabilmektedir. Ayrıca bu cihazla kontrol yapıldığında bebeğin kalp seslerini duyabilme imkânı da olabilmektedir.

4D Görüntü Ne Demek?

4D ultrason yönteminde diğer yöntemlerin aksine üç boyutlu ve daha detaylı görüntüler elde edilebilmekte ve canlı video izlenebilmektedir. Özellikle hamileliğin belirli haftalarında yapılan detaylı ultrason, bebeğin uzuv ve organlarının sağlıklı olup olmadığının tespitinde oldukça etkilidir.

4D Ultrason ile Ayrıntılı Ultrason Aynı mı?

Bu iki kavram sıklıkla birbirinin yerine kullanılabilmektedir çünkü ikisi de aynı işlemi işaret etmektedir. 4D ultrason; ayrıntılı ultrason, detaylı ultrason, ayrıntılı ultrason, ikinci düzey ultrason ya da ileri düzey ultrason gibi isimlerle de anılmaktadır.

4D Ultrasonda Neye Bakılır?

Ayrıntılı ultrasonda anne karnında bulunan bebeğin anatomisi değerlendirilir ve varsa bozukluklar teşhis edilir. İşlem sırasında; rahim içerisinde plasentanın yerleşimine bakılır, amniyon sıvısının miktarı ölçülür, rahim ağzı uzunluğuna bakılır ve annenin erken doğum yapma riski araştırılır.

4D Ultrason Neden Gerekli?

Renkli ultrason, normal ultrasona göre bebeğin sağlığı ile ilgili çok daha detaylı bilgi vermesi ve bebeğin görüntüsünü daha canlı bir şekilde göstermesi sebebiyle anne adayları tarafından sıklıkla tercih edilmektedir.

4D Ultrason Fiyatları

4D ultrason fiyatları ve işlem hakkında detaylı bilgi almak için 0850 222 04 94 numaralı çağrı merkezimizi arayabilirsiniz.