5 Soruda Hamilelikte Koronavirüs

5 Soruda Hamilelikte Koronavirüs04.05.2020
Hamilelik, normal zamanlarda da kişide duygusal değişimlerin sık yaşandığı ve kaygıların arttığı bir dönem. Bir de yaşadığımız salgın süreci eklenince hamileler bu durumdan diğer insanlara göre daha çok etkilenebilir; kafalarında koronavirüsün hem kendilerine hem de bebeklerine zarar vereceği düşüncesi ile ilgili pek çok soru oluşabilir. Bu sorulardan en çok merak edilenleri şöyle cevaplandırabiliriz:

  5 Soruda Hamilelikte Koronavirüs 
 
 • Hamile kadınlar diğer kişilere göre daha büyük risk altında mıdır?
Hamilelik, bağışıklık sisteminin zayıfladığı, akciğer kapasitesinin azaldığı bir durumdur. Bu nedenle mevsimsel gripler bile gebelerde diğer kişilere göre daha tehlikeli seyreder. Koronada da aynı durum olabilir ancak bunun için kesin kanıt yoktur. Yine de hamilelerin ve ailelerinin çok dikkatli olmaları, enfeksiyondan korunmak için gereken bütün tedbirleri almaları gerekir. Ayrıca, bağışıklıklarını ve psikolojilerini güçlü tutmaları öncelikli dikkat edilmesi gerekenler arasındadır.
 
 • Hamileler Covid-19’a karşı alması gereken tedbirler nelerdir?
 1. Hamile bir kadın için virüsten korunmak adına alması gereken tedbirler, genel halk ile aynıdır. Şunlara dikkat edilmesi yeterlidir:
 2. Öksürürken ve hapşırırken mendil kullanma ya da dirsek içini kullanma,
 3. Hasta olan insanlarla temastan kaçınma,
 4. Hastaları ziyarete gitmekten kaçınma
 5. Elleri sık sık su ve sabun ile yıkama, dezenfektan kullanma
 6. Kalabalık gruplar ve toplantılardan kaçınma
   
 • Doktor Muayeneleri Nasıl Olmalı?
Doğum yaklaşırken, doktorunuzdan randevu almaya ve muayene olmaya devam edin. Gerekli izolasyon ve dezenfeksiyon işlemleri yapılan hastanelerden hizmet aldığınız takdirde çok endişelenmenize gerek yok. Doğumdan sonra yine de olabildiğince erken taburcu olmak sizi ve bebeğinizi korumak adına yararlı olabilir.
 
 • Koronavirüs olan kadınlar emzirebilir mi?
Evet. Koronavirüs olan kadınlar maske takıp beslenme sırasında solunum hijyeni uygulayarak ve bebeğe dokunmadan önce ve sonra ellerini yıkadıkları takdirde gönül rahatlığı ile emzirme yapabilirler.
 
 • Koronavirüs hamile bir kadından doğmamış veya yeni doğmuş bebeğine geçebilir mi?
Bu konuda kesin bir veri bulunmamaktadır. Bugüne kadar yapılmış bazı araştırmalarda virüs, amniyotik sıvı veya anne sütü örneklerinde bulunmamıştır. Ancak hastalık bebeğe kesin olarak geçmez de diyemiyoruz.