70 Yaşındaki Fatma Hanım Koronavirüsü Yendi

70 Yaşındaki Fatma Hanım Koronavirüsü Yendi15.05.2020

İstanbul'da yaşayan 70 yaşındaki Fatma Alev Yalçınkaya, 46 günlük koronavirüs tedavisinin ardından hastahanemizden alkışlarla taburcu oldu.

Komşularında çıkan koronavirüsün ardından Çakmak Erdem Hastahanemize müracaat eden Fatma Alev Yalçınkaya’nın burada uygulanan korona testi pozitif çıkarken daha sonra Fatma Hanım’ın kızı ve eşine de başka bir hastahanede uygulanan testin sonucu pozitif çıktı. Kızı hastalığı evinde atlatırken, 84 yaşındaki eşi ise ne yazık ki tedavi gördüğü hastahanede hayatını kaybetti.

Fatma Alev Yalçınkaya hastahanemizde gördüğü 46 günlük tedavide yaşadıklarını şöyle anlattı:

"Komşumuz oldu ondan sonra da ailecek bize geçti. Eşim, kızım ve ben onlar olunca müracaat ettik. Eşimi kaybettim. Çok şükür ben de bu günlere gelebildim. Öncelikle tedavi sürecim boyunca her şey mükemmeldi. Minnet doluyum. Doktorlarımız olmak üzere bütün çalışanlar bana çok güzel baktılar. Önce Allah sonra onlar… Her zaman, her yerde bunu minnetle anacağım. Şeker ve tansiyon hastasıydım. Böyle olunca onlar da tetiklendi. Doktorlarımız ayrıca bu hastalıklarımla da ilgilendiler. Daha büyük bir mücadele verdik. Her şey çok güzel geçti. Sabahları melekler gibi gelip odaları havalandırıp bana hayat verdiler. Bütün hastalar harfiyen doktorların dediklerine uysunlar ve kendilerine dikkat etsinler. Allah herkese sağlık versin"

ZORLU BİR SÜREÇ GEÇİRDİ

Fatma Yalçınkaya'nın tedavi süreci hakkında konuşan İç Hastalıkları Uzmanımız Dr. A. Serdar Fenercioğlu ise, "Fatma Hanım yaklaşık 46 gün hastanede kaldı ve bu oldukça uzun bir süre. Bunun yaklaşık 8 gününü de yoğun bakımda geçirdi. Sıkıntılı bir süreçti. Diyabet ve tansiyonu olan bir hastamız. Zorlu bir süreçti. İlk birkaç gün solunum sıkıntısı ve nefes darlığı orta düzeydeydi. Durum ilerledikten sonra yoğun bakıma verdik. 8 gün yoğun bakımda kaldı. Yoğun bakımdaki süreç sonrasında solunum sıkıntısı biraz daha rahatladı ve tekrar servise aldık. Beraberinde böbrek yetmezliği gelişti, kalp yetmezliği ilerledi. Bununla ilgili problemler de yaşadık. Kandaki iltihap değerleri yükseldi ve antibiyotik tedavisi başlandı. 46 günün sonunda Fatma Hanımı taburcu ettik" diye konuştu.

KURALLARA UYUN, BEN YAKALANMAM DEMEYİN!

Özellikle yaşlı, diyabeti, böbrek yetmezliği, bağışıklık sistemi zayıf olan hastalarda durum biraz daha ağır seyrediyor diyen Fenercioğlu sözlerini şöyle sürdürdü:
"Belli bir yaşın üstünde özellikle nefes darlığı, öksürük, ateşi olan hastalar hiç evde oyalanmadan mutlaka hastaneye başvurmalılar. Mutlaka sosyal mesafe korunmalı, maske takılmalı ve yakın temastan uzak durulmalı. Evde hasta olan birisi, başka birini de hasta edebiliyor. Özellikle yaşlı hastalar bu duruma dikkat etmeli. Sosyal mesafe mutlaka korunmalı. Bu hastalık aşı bulunduktan sonra, bağışıklama yapıldıktan sonra belki kısıtlanacak ama o zamana kadar mutlaka eller yıkanmalı, sosyal mesafe korunmalı, yakın temastan uzak durulmalı. Bunlar çok önemli. Bu hastalık, artık yaş olarak fark etmiyor. İleri yaştaki hastalar daha riskli ama hiç kimse ben 20 yaşındayım bu hastalığa yakalanmam demesin."

70 Yaşındaki Fatma Hanım Koronavirüsü Yendi70 Yaşındaki Fatma Hanım Koronavirüsü Yendi70 Yaşındaki Fatma Hanım Koronavirüsü Yendi