Pandemi Döneminde Alzheimer Hastaları

Pandemi Döneminde Alzheimer Hastaları14.09.2020

Pandemi toplumun genelini etkileyen bir durumdur. Ancak özellikle birebir iletişimin kaybı durumunda ilerleyen hastalıklardan olan Alzheimer hastalığı tanısı olan kişileri çok fazla etkilemiştir.

Alzheimer hastalığı bellek bozuklukluğu ile giden kronik, ilerleyici bir hastalıktır. 65 yaş üstü ve kronik hastalığı olan kişiler pandemi sürecinde çok az kişi ile iletişim kurabilmiş, eve kapanmış olup bu durum hastalığın orta-ileri seviyelerinde görülen davranış ve algı sorunlarının gelişmesine yol açmaktadır. Uyku bozuklukları, özellikle geceleri olan hayal görme gelişebilmekte, bellek ile ilgili sorunlar çok artabilmektedir. 
Bu süreçte Covid-19 enfeksiyonu geçirmelerine engel olmalarına azami dikkat ederek hastalar ile iletişim kurulmalı, zarar görme ihtimallerinin olmadığı günlük görevler verilmelidir.

Örneğin; yemek hazırlığına yardım etmesi sağlanabilir. Sürekli TV izlemesi engellenmeli, konuşarak katılacağı aktiviteler yapılmalıdır. Yaşlı hastalarımızın yakın belleği bozuk olabilir ancak anlatabilecekleri çok eski anıları mutlaka vardır. Sohbet etmek onlara iyi gelecektir.

Pandemi nedeniyle doktor kontrollerini aksatmak çeşitli seviyelerde eklenmesi gereken ilaç tedavilerine engel olabilir. Bu nedenle enfeksiyondan korunmak için gerekli önlemler alınarak doktor kontrolleri yaptırılmalıdır.