Anestezi Cihazı

Anestezi Cihazı

Anestezi Cihazı Nedir?

Anestezi uygulamaları sırasında hastanın ihtiyacı olan oksijen ve diğer medikal gazların kontrollü bir şekilde gereken yoğunlukta verilmesine olanak sağlayan cihaz anestezi cihazı olarak adlandırılır.

Anestezi Cihazı Nasıl Etki Eder?

Anestezi cihazı, boru hattı üzerinden merkezi gaz santralinden ya da cihaz arkasındaki yedek gaz tüplerinden (gaz kaynaklarından) medikal gazları alır; üzerinde bulunan regülatör ve akım ölçerlerle istenilen gazların akımını kontrol ederek gerekli olduğunda gaz basınçlarını güvenli bir düzeye düşürür; son gaz karışımı içinde volatil anestezikleri buharlaştırır ve gazları, hastanın hava yoluna bağlanan bir solunum devresine verir.

Solunum devresi ile hastaya verilen gaz karışımı hasta tarafından kullanılarak hastanın ekspirasyonu ile atık gaz sistemine verilerek ortamdan uzaklaştırılır. Akciğerlerdeki gazın tekrar solunduğu sistemlerde hastanın çıkardığı karbondioksit bir absorban yardımıyla elimine edilir.

Anestezi Cihazı Neden Kullanılır?

Ameliyat sırasında ağrı hissetmeme, istemli-istemsiz hareketleri önleme, yapılan ameliyatı hatırlamama gibi amaçlarla hastalara anestezi uygulaması yapılmaktadır. Anestezi cihazlarının da kullanım amacı anestezistin, hastanın yaşamını güven altına almasını sağlamak ve yeterli miktarda anestezi vermesine yardımcı olmaktır. Bu amaçla kullanılan çeşitli tip ve kombinasyonlarda anestezi cihazları mevcuttur.