Antikor Testi ve PCR Testi Arasındaki Farklar

Antikor Testi ve PCR Testi Arasındaki Farklar

Covid-19 ile ilgili en çok merak edilen konulardan birisi de PCR ve antikor testleri. Halk arasında bu testlerin hangi durumlarda, ne için yapılacağı tam olarak bilinemiyor ve bu da kafa karışıklığına sebep olabiliyor.

Hastanelerimizde güvenle yaptırabileceğiniz bu iki teste dair bilinmesi gerekenleri şöyle sıralayabiliriz:
 

PCR testi nedir?

PCR (Polymerase Chain Reaction), vücutta bulunan virüslerin genetiğinin anlaşılmasını sağlayan bir tanı yöntemidir. Koronavirüs PCR testi ile bu virüsün varlığı, ne kadar maruz kalındığı ve vücudun enfeksiyona verdiği tepki saptanmaktadır.


PCR testi nasıl yapılır?

Bu test, kulak temizleme çubuğuna benzer yapıda; iki ucu pamuklu uzun bir çubuk yardımıyla burun ve boğazdan sürüntü alınarak yapılır.


Kimlere PCR testi uygulanır?

Hastalık belirtisi gösteren veya hasta bir kişiyle temas eden herkese PCR testi yapılabilir. Herhangi bir yaş kriteri yoktur.


PCR testi ne kadar sürede sonuçlanır?

Testin sonucu genellikle 1-3 gün içerisinde belli olmaktadır. 


Antikor nedir?

Vücudumuz enfeksiyonlara karşı yanıt olarak bir savunma mekanizması geliştirir. Bu savunmayı sağlayan proteinlere antikor veya tıbbi adıyla “immünoglobulin" denir. Antikor testleri de enfeksiyonlara yanıt olarak oluşturulan immunglobulinlerin IgG, IgA, IgM analizidir.


Antikor testi ne işe yarar?

Antikorlar hastalığı geçirmiş kişilerin test edilmesi ile kanında bulunabilir ve bu insanların enfeksiyona karşı bağışıklık cevabını gösterir. Antikor test sonuçları özellikle az veya hiç belirti göstermeden atlatılmış enfeksiyonların tespiti açısından çok önemlidir.


Antikor testi nasıl yapılır?

Hastahanemizde antikor testi, yüksek kalite floresan immunoassay ölçme metodu ile IgG ve IgM tipi bağışıklık değerlerine bakılarak yapılmaktadır. Test sürüntü alınarak değil, kan örnekleri üzerinden yapılmaktadır.


Neden Covid-19 antikor testi yaptırmalıyım?

Tüm dünyada etkisi hala devam eden Covid-19 salgınında da hastalığın seyri bazı kişilerde çok ağır seyrederken bazılarında ise belirti bile göstermeden ilerlemektedir. Yapılan araştırmalara göre belirti göstermeden hastalığı geçirenlerin sayısı diğerlerine oranla çok daha fazla ve bu kişiler hastalığı taşıdıklarından habersiz olarak daha çok kişiye bulaştırıp, yayılmasını sağlayabilir. Özellikle kalabalık yerlerde çalışan kişilerin bu testleri yaptırması halihazırda hasta olup ama belirti göstermeyenleri ve bağışıklığı kazananların ortaya çıkmasına yardımcı olacaktır.


Eğer koronavirüs şüpheniz varsa veya bağışıklık durumunuzu öğrenmek istiyorsanız hastanelerimize başvurabilirsiniz. Detaylı bilgi için 0850 222 04 94 numaralı çağrı merkezimizi arayabilirsiniz.

03.09.2020