Bilinçsizce Yapılan Vajina Temizliği Enfeksiyonlara Sebep Olabiliyor

Bilinçsizce Yapılan Vajina Temizliği Enfeksiyonlara Sebep Olabiliyor10.05.2022

Vajinal akıntı, günlük hayatta pek çok kadının şikâyet ettiği konuların başında geliyor.  Bu akıntılardan kurtulmak için yapılan yanlış temizlikler ise bölgeye daha çok zarar verip, enfeksiyonlara karşı açık hale gelmesine sebep oluyor. 

Normal vajinal akıntı (kaşıntı yapmayan, şeffaf veya beyaz, kokusuz) sağlıklı bir vücut fonksiyonudur. Cinsel uyarılma, yumurtlama, egzersiz, doğum kontrol haplarının kullanımı ve duygusal stres gibi durumlarda akıntının artması normaldir. Çoğu kadın aslında normal olan bu durumdan rahatsız olup vajinal bölgeyi temizlemek için doğru-yanlış çeşitli yöntemlere başvurup, sonrasında durumu daha da kötü hale getirebilmektedir. Oysa enfeksiyon kaynaklı anormal akıntılarda "vajinada koku", "vajinada beyaz peynirimsi akıntı" gibi şikayetler görülür ve normal akıntıdan belirgin derecede farklılıklar görülür. 

Vajinal akıntı şikayetinin sebebi bazen de gereksiz evhamdan kaynaklanmaktadır. Bu sebeple çoğu vajinal akıntının tedavi edilip edilmesi gerektiği tartışmalıdır. Özellikle fizyolojik salgılarla karıştırılan akıntılar hastalar tarafından telaşıyla karşılanmakta ve internette edinilen bilgilerle ona değişik isimler verilip, değişik hastalıklar tanıları konulmaktadır. O yüzden vajinal akıntılar uzmanlar tarafından mutlaka muayene edilip, tespit edilmeli ve ona göre tedavi edilip edilmeyeceğine karar verilmelidir. Bu akıntının enfektif kaynaklı olup olmadığı tecrübeli bir göz tarafından söylenmelidir.

Vajinal akıntı şikayeti olan kadınlar doktora gidene kadar geçen sürede vajinal duşlardan sakınılmalıdır. Çünkü vajinanın için fazla yıkandığında florasına zarar verilmektedir. Ayrıca vajinada herhangi enfeksiyon varsa da bu detaylı temizlik, enfeksiyon kontrolünün doktor tarafından net olarak değerlendirilmesine engel olur. Ek olarak, sirke gibi pek çok yerde faydalı olarak bahsedilen ürünleri kullanmaktan kaçınılmalıdır.