Perinatoloji

Perinatoloji

Bölümümüz hakkında detaylı olarak bilgilendirilmek için formu doldurun, sizinle iletişime geçelim.
Doğrulama KoduDoğrulama Kodunu Yenile

Perinatoloji, gebelik öncesinde ve gebelik sırasındaki yüksek riskleri inceleyen bilim dalıdır. Gebelikteki yüksek riskler, sadece bebek sağlığını değil, aynı zamanda anne sağlığını da ilgilendirir. Perinatoloji, anne ve bebek sağlığına ilişkin riskler ve çok yüksek risklere karşı gerekli önlemleri alır ve doğumun sorunsuz bir şekilde gerçekleşmesini sağlar. Bütün bu işlemi yapan hekimlere ise perinatoloji uzmanı ya da perinatolog denir. Perinatolog aslında kadın doğum uzmanının belli bir alanda uzmanlaşmış halidir.

Son dönemlerde teknolojide yaşanan gelişmeler, farklı görüntüleme araçlarının daha etkin sonuçlar vermesini sağlamıştır. Genetik alanındaki gelişmeler ve diğer unsurlar da değerlendirildiğinde, henüz gebelik öncesinde dahi birtakım riskler belirlenebilir. Burada belirlenen risklerin yüksek olması, anne ve bebek sağlığının tehlikede olması, farklı uygulamaların yapılmasını gerektirir. Perinatoloji bölümü de bunları yerine getirir.

Hastanemizde bulunan perinatoloji bölümü, yüksek riskli gebeliklerin takibini ve tedavisini, tıbbi olarak kanıtlanan ve yüksek oranda sonuçlar veren yöntemlerle yapmaktadır. Bu yöntemler sayesinde, yakından takip edilen yüksek riskli gebelikler sonucunda sağlıklı bebekler dünyaya gelmekte ve anne sağlığı da olumsuz olarak bu durumdan etkilenmemektedir.

Riskli ve Yüksek Riskli Gebelik Nedir?

Riskli ve yüksek riskli gebelik, adından da anlaşılacağı gibi gebeliğin normal sürecinde ilerlemesini tehdit eden bazı unsurların olduğu gebeliklere verilen genel isimdir. Perinatoloji bölümü tarafından takip edilen bu tür gebeliklerdeki riskler, farklı nedenlerden dolayı kaynaklanabilir. Genel olarak anne adayının mevcut durumu, önceki gebeliklerden kaynaklanan durumlar, mevcut gebelikten gelen riskler, doğuma ait riskler ve fetusa ait riskler olarak sıralanabilir. Bütün bunlar, perinatoloji bölümünün çalışma alanını oluşturur.

Perinatoloji bölümü için anneden gelen risklerin başında anne yaşı gelir. 18 yaşın altı ile 15 yaşın üstü, riskli kabul edilir. Ayrıca kronik hastalığı, daha önce ameliyat geçirmiş, akraba evliliği yapmış, aşırı kilolu veya zayıf olanlar da perinatoloji bölümüne başvurmak zorundadır. Daha önceki gebeliklerinde sorun yaşayanlar, erken doğum yapanlar, rahim ameliyatı geçirenler de riskli kabul edilir. Burada bahsedilenler; annenin durumu ve önceki gebelikten gelen risklerdir. Perinatoloji bölümüne gelmesi gereken diğer kişiler ise yapılan tetkikler neticesinde ortaya çıkan risklere sahip olan kişilerdir. Bebekte farklı anomalilerin olması, rahim içinde bebeğin olması gerekenden farklı durması, bebeğin suyunun normalden az veya fazla olması, çoğul gebelikler ve kanama gibi durumları olanlar da perinatoloji bölümü tarafından takip edilir.

Yukarıda bahsedilen riskleri taşımayıp, doğumda meydana gelen birtakım olaylar, gebeliği riskli hale getirebilir. Plasenta previa yani, bebeğin eşinin önde gelmesi, bebeğin eşinin rahim duvarına yapışması ve benzer durumlar da riskli gebelik olarak kabul edilir ve bunlara da perinatoloji uzmanları müdahale eder.

Perinatoloji Bölümünde Yapılan Kontroller

Gebelik sürecinde hastanelerde periyodik olarak bazı kontroller yapılır. İlk zamanlarda 4 haftada bir defa yapılan kontroller, doğumun yaklaşmasıyla biraz daha sıklaşır. İki, üçlü tarama testleri, kan ve idrar testleri, şeker yüklemesi ve benzer çok sayıda test yapılır. Perinatoloji bölümünde yapılan kontroller ise çok daha fazladır.

Perinatoloji bölümünde yukarıdakiler ek olarak; kombine tarama, erken fetal anomali taraması, fetal anomaliye yönelik ultrasonografi, geç fetal anomali taraması, fetal büyüme ve gelişim değerlendirilmesi, enfeksiyöz hastalıkların tanısı, genetik hastalıkların tanısı, CVS ve bunlar gibi çok sayıda test yapılır. Böylece perinatoloji hekimleri, gebelik sürecini sürekli takip eder ve olası değişimleri bu testler sayesinde öğrenir. Hastanemizde, perinatoloji polikliniğinde bu testler, son teknoloji cihazlarla yapılır. Uzman hekimler, buradan çıkan sonuçları değerlendirir ve böylece gebelik süreci sorunsuz bir şekilde atlatılır.

 

Detaylı bilgi için 0850 222 04 94 numaralı çağrı merkezimizi arayabilirsiniz.