Bu Hastalıklara Dikkat Edin!

Bu Hastalıklara Dikkat Edin!08.07.2019

Tüik araştırmasına göre, Türkiye’de geçtiğimiz yıl en çok dolaşım sistemi hastalıklarından ölümler gerçekleşmiştir. Beslenme alışkanlıkları, hayat şartları ve hava kirliliği gibi pek çok sebep bu hastalıkların görülme riskini artırmaktadır.

Dolaşım sistemi; kalp, kılcal damarlar, kan, atardamarlar ve toplardamarlardan oluşmaktadır. Hücrelerin gereksinim duyduğu oksijen ve besinlerin hücrelere taşınmasını, hücrelerde oluşan zararlı atık maddelerin boşaltım organlarına ulaşmasını sağlayan dolaşım sisteminin, bir bütün olarak sağlıklı çalışabilmesi için o bütünlüğün içinde yer alan tüm organların sağlıklı olması gerekir. Örneğin; herhangi bir damar tıkanıklığı yaşandığında bu bütün sistemi bir şekilde etkileyerek yaşam kalitemizi oldukça düşürür. Sonucunda hastalık kaçınılmaz olacaktır. Vücudumuzda bir bütün olarak çalıştığına değindiğimiz dolaşım sistemi, bir çok sebepten dolayı hastalık altına girebilir. İlk olarak, en önemli etkenlerden biri olan sigarayı ve hava kirliliğini söyleyebiliriz. İkinci olarak alkol kullanımı söylenebilir. Alkol kullanan kişilerin dolaşım sistemi yavaşlar ve damar yapısı bozulur. Beslenme bozuklukları, aşırı gerginlik, yorgunluk, mutsuzluk, aşırı stres ve hareketsizlik kalp ve damar sağlığımızı olumsuz yönde tetikler. Yetersiz beslenme, sürekli yağlı ve tuzlu beslenme kalp ve damar hastalıklarının oluşabilmesi için birebir ortamlardır.

Günümüz hayat şartları, beslenme alışkanlıkları gibi sebeplerden bu hastalıklara yakalanma riski de giderek artmaktadır. Uzun süreli ve normalden yüksek kolesterole sebep olacak şekilde beslenmenin atardamarların içinde plağa ve ileride damar tıkanıklığına neden olabilecek öncü yapılar oluşturabilir. Bu öncü yapıların hızlı veya yavaş ilerlemesi neticesinde, damarlar tıkanmakta ve beslemiş olduğu organın çalışmasını da bozmaktadır.
Kalp krizi, damar tıkanıklığı, kalp yetmezliği, varis ve yüksek tansiyonun toplumda en yaygın görülen dolaşım sistemi hastalıkları arasında yer almaktadır. Bu hastalıklardan korunmak için yapmamız gerekenler; sigara, alkol gibi zararlı alışkanlıklardan uzak durmak, aşırı yağlı beslenmemek, özellikle belirli bir yaştan sonra stresten, gergin ortamlardan kaçınmaya çalışmak ve düzenli egzersiz yapılması gerekir.


Çakmak Erdem Hastahanesi  
Kalp Damar Cerrahisi Uzmanı
Op. Dr. Kemalettin Hoşgör