Dijital Mamografi

Dijital Mamografi

Kadınlarda en sık karşılaşılan kanserlerden bir olan meme kanserinde erken tanının önemi oldukça büyüktür. Dijital mamografi, kanser tarama yöntemleri arasında elle fark edilemeyecek nodüllerin yakalanmasını sağlarken, kitlelerin işaretlenebilmesine olanak tanır.  

Dijital Mamografi Nedir?

Dijital mamografi meme bölgesinde kanser taraması yapmak amacıyla düşük dozda x ışını kullanılan bir görüntüleme yöntemidir. Bu yönüyle dijital mamografi, meme röntgeni olarak da sayılabilir. Dijital mamografi, meme dokusunda bulunan en küçük kitle ve nodüllerin teşhis edilmesinde oldukça başarılı bir cihazdır.

Dijital Mamografi Hangi Hasta Grubuna Uygulanır?

Normal şartlar altında 40 yaş üstü kadınların yılda bir kez düzenli olarak mamografi çektirmesi önerilirken eğer ailede meme kanseri öyküsü varsa daha genç yaşlarda da yaptırılması gerekebilir.

Dijital Mamografinin Avantajları Nelerdir?

Dijital mamografi, normal mamografiye göre çok daha düşük radyasyon kullanarak, çok daha yüksek çözünürlüklü görüntüler almayı sağlamaktadır.

Mamografi ile Meme Ultrasonu Aynı mı?

Mamografi ile meme ultrasonu aynı cihaz değildir. Mamografi, x ışınları kullanarak daha net görüntüler almaya yarayan bir görüntüleme işlemiyken; meme ultrasonu, meme dokusunu inceleme olanağı sağlayan, ses dalgaları ile sonuç alınan bir işlemdir. Mamografi çekimi sırasında düşük bir miktarda radyasyona maruz kalınır, ancak meme ultrasonunda radyasyona maruz kalma riski bulunmamaktadır.

Meme kanseri teşhisinde en etkili sonuç veren tetkik, mamografi çekimidir.

Dijital Mamografi Acıtır mı?

Mamografi çekimi sırasında memelere bir miktar baskı uygulanmaktadır. Bu baskı bazı kişilerde adet dönemi öncesi acıya sebep olabilir. Ancak kısa süreli hissedilen bu acı ve ağrı hissi kendiliğinden zamanla geçecektir.

Dijital Mamografi Fiyatları

Dijital mamografi fiyatları hakkında detaylı bilgi almak için 0850 222 04 94 numaralı çağrı merkezimizi arayabilirsiniz.