Dijital Röntgen

Dijital Röntgen

Vücudumuzdaki organların, özellikle de kemiklerin görüntülenmesini sağlayan hızlı ve acısız bir şekilde sonuç veren görüntüleme yöntemi dijital röntgen cihazı olarak adlandırılmaktadır.

Dijital Röntgen Nedir?

Dijital röntgen, kontrast maddelerin yardımıyla; yemek borusu, mide, idrar yolları ve böbrek fonksiyonları, kalın ve ince bağırsak kanalları, akciğer ve kemiklerin gözlemlenmesi için yapılan bir tetkiktir.

Dijital Röntgen Çekimi Nasıl Yapılır?

Dijital röntgende her hasta için farklı yöntemler olabilmektedir. Örnek verilmesi gerekirse, bağırsak röntgeni üzerinden verilebilir. Kalın ya da ince bağırsak röntgeni çekileceği zaman işlem öncesi herhangi bir gıda tüketmemeli ve bağırsaklar temizlenmelidir.

En yaygın istenen tetkiklerden biri de akciğer röntgenidir. Bu röntgen çekimi esnasında ekstra herhangi bir madde kullanılması gerekmez. Akciğer için dijital röntgen çekimi doğrudan yapılabilmektedir. Hasta şikâyetlerine göre teşhis yöntemleri farklılık gösterdiği için tek bir röntgen biçimi yoktur.

Dijital Röntgenin Avantajları Nelerdir?

Dijital röntgenin avantajları arasında;

  • Film yerine doğrudan bilgisayara aktarım yapması
  • Daha hızlı çekim yapılabilmesi
  • Eski tip cihazlara göre daha kaliteli çekimler yapılması
  • Radyasyon maruziyetinin az olması

Gibi detaylar yer almaktadır.

Dijital Röntgen Çekimi Zararlı mıdır?

Dijital röntgen çekimleri sırasında x ışınlarından yararlanıldığı için belli bir miktar radyasyona maruz kalınmaktadır. Bu radyasyon miktarı yetişkin insanlara çok fazla bir zarar vermez ancak hamile kadınlar için dijital röntgen çekimi sakıncalıdır. Çünkü hamilelerde röntgen çekimi, anne karnındaki bebekte çeşitli anomaliler; zeka, büyüme ve gelişme evresinde gerileme, genetik bozukluklar vb. riskli durumlara sebep olabilmektedir.

Dijital Röntgen Fiyatları

Dijital röntgen fiyatları hakkında detaylı bilgi almak için 0850 222 04 94 numaralı çağrı merkezimizi arayabilirsiniz.