Dinamik Böbrek Sintigrafisi

Dinamik Böbrek Sintigrafisi

Dinamik Böbrek Sintigrafisi üriner sistem hastalıklarının değerlendirilmesinde, kolay ve riskli bir girişim gerektirmeyen nükleer tıp yöntemlerinden biridir. 
Bu tetkikle böbreklerin kanlanması ve süzme fonksiyonları değerlendirilir.  Ayrıca kantitatif değerlendirmeler de (GFR hesabı, ERPF hesabı, fonksiyon katılım yüzdeleri gibi) yapılır. 

Böbrek Sintigrafisi Testi Nasıl Uygulanır?

Hastamız, görüntüleme odasında gama kamera altında uygun pozisyonda yatırılır. Düşük dozda radyoaktif madde (99m Tc-DTMA veya MAG3) damar yoluyla verilir. Aynı anda çekim başlatılır. Çekim süresi yaklaşık 30-40 dk. dır. Bu sırada hastanın hareketsiz şekilde yatması önemlidir. Çekim sırasında giysilerin çıkartılması gerekmez. Çekim arasında damar yoluyla idrar söktürücü bir ilaç uygulaması da yapılabilir.
 

Hazırlık

  • Test için aç ya da tok olma şartı yoktur. 
  • Sintigrafi çekimine gelirken yapılmış diğer tetkiklerinizi (USG, kan tahlilleri, tomografi vb.) yanınızda getirmeniz önerilir. 


En çok tercih edilen nükleer tıp teknikleri ve yöntemleri ile tanı ve tedavileri hakkında detaylı bilgi almak için 0850 222 04 94 numaralı telefonlardan bizimle iletişime geçebilirsiniz.