EMDR Terapi ile Kötü Anıları Geride Bırakın!

EMDR Terapi ile Kötü Anıları Geride Bırakın!25.11.2021

Doğal afetler, kayıplar, savaş, taciz ve tecavüz gibi önemli travmaların yanı sıra, çocuklukta veya yetişkinlikte yaşanan olumsuz olaylar zihnimizde kötü anılar bırakarak gelecek yaşantımızı da kötü yönde etkilemektedir. 

Türkçe açılımı göz hareketleriyle duyarsızlaştırma ve yeniden işleme olan EMDR terapisi, bireylerin rahatsızlık verici yaşam deneyimlerinin sonucu olan semptomlarının iyileşmesinde ve duygusal sıkıntılarından kurtulmalarında etkili bir psikoterapi yöntemidir. Araştırmalar EMDR terapisinin bazen daha kısa sürede yıllar süren psikoterapi çalışmaları kadar fark yarattığını göstermektedir. Bu sebeple EMDR terapi, travma tedavisinde sıkça tercih edilen bir yöntem olmaya başlamıştır.

Peki, EMDR terapi nedir? Kimlere uygulanır?

EMDR terapi, bugün size rahatsızlık veren semptomların altında yatan şeyin aslında geçmiş dönemdeki kötü anılar sebebiyle olduğu düşünüldüğünde uygulanmaktadır. Örneğin, diyelim ki bugün köpek fobiniz var ve çok korkuyorsunuz. Bunun sebebi olarak da 5 yaşında sizi bir köpeğin ısırdığını ve bunun çok acı veren bir travma olduğunu söylüyorsunuz. Düşününce aslında bugün 30 yaşında olsanız dahi, 5 yaşında köpek sizi ısırdığında nasıl korku duyduysanız, bugün hissettiğiniz korkunuz hala onun kadar canlı. Yani travma söz konusu olduğunda o duyguların hala canlı kalması bize rahatsızlık verir. İşte EMDR terapi de o anıya yeniden odaklanmanızı isteyerek, hissettiğiniz korkuyu, bedensel duyumu ve düşünceyi yeniden size yaşatarak aslında bugünkü semptomunuzu yani köpek fobinizi yenmenizi sağlar.