Güçlü Kadının Temeli Sağlıklı Ebeveyn İlişkisine Dayanıyor

Güçlü Kadının Temeli Sağlıklı Ebeveyn İlişkisine Dayanıyor18.10.2021

Ebeveynlerin tutumları çocukların davranış yönetiminde önemli bir rol oynamaktadır. Nasıl ki erkek çocukları babalarını rol model alıyorsa, kız çocukları da ilk gelişim dönemlerinde annelerini rol model almaktadırlar. Bunu oynadıkları oyunlardan, söyledikleri kelimelerden ve annelerini taklit ederek giydikleri kıyafetlerden anlayabiliriz. Çoğu kız çocuğu anneyle özdeşim kurmaya erkek çocuklarına göre daha meyillidir. Bundan dolayı annenin psikolojik sağlığı, ebeveynler arasındaki ilişkinin sağlıklı olması, kız çocuklarının ileride kuracağı ilişki için de önem taşır. Kız çocuklarının yetiştirilmesindeki bir diğer husus ise iletişimdir. Öncelikle bilinmesi gerekir ki her çocuğun kendi kişilik yapısı ve doğası vardır. Bunu değiştirmek her zaman mümkün değildir ancak esnetmek ve törpülemek gerekebilir. Bunu yaparken çocuğun kişiliğine zarar vermeyecek bir iletişim tarzı kurmak önemlidir.

Ebeveyn olarak ne kadar dengeli ve tutarlı bir ilişki biçimi geliştirebilirsek; onlara karşı koşulsuz sevgi ve şevkat gösterebilen, ifade özgürlüğü kazandırabilen, sağlıklı bir şekilde güven duygusu aşılayabilen, sınırları iyi ifade eden, duygularını dışa vurabilen ve onların da duygularını dışa vurmasına izin veren ebeveynler olabilirsek çocuklar da bir o kadar özgüvenli ve sağlıklı olarak yetişirler.

Bir diğer önemli husus ise babaların, kız çocuklarına karşı yaklaşımlarıdır. Toplumumuzda bazı babalar kız çocuklarına karşı daha mesafeli ve baskıcı bir yaklaşım sergiliyorlar. Bu tutum kız çocuklarının ilerideki yaşantılarında eş ve arkadaş ilişkilerini olumsuz yönde etkileyebilecek faktörlerden biri. Kız çocukları ev yaşantısında babanın anne karşı davranışlarını çok iyi gözlemleyebiliyor. Bu aşamada babalar çocuklarına karşı baskıcı olmadan, sınırlarını belirleyebilen ve onlara temas edebilen bir iletişim geliştirebilirlerse kız çocuklarının gelecekteki ilişkileri de olumsuz etkilenmeyecektir.