Yeğeninin Organları 3 Kişiye Umut Oldu

Yeğeninin Organları 3 Kişiye Umut Oldu26.12.2016

İstanbul’da geçirdiği trafik kazası sonucu kaldırıldığı devlet hastahanesinde ilk müdahalesi yapılan Gökhan Doğan, ardından Çamlıca Erdem Hastahanesi’ne sevk edildi. 2 gün boyunca yoğun bakım ünitesine bağlı yaşam mücadelesi veren 41 yaşındaki Gökhan Doğan’ın ne yazık ki beyin ölümü gerçekleşti.

Almanya’da doğan ve aile yakınları olmayan Gökhan Doğan bir süredir İstanbul’da yaşıyordu. Doğan’ın 7 ay önce bulup tanıştığı teyzesi acı haberi alınca hastahaneye koştu. Yeğeninin beyin ölümünün gerçekleştiğini öğrenen teyze, hastahane yetkililerinin de desteğiyle yeğeninin organlarını bağışlama kararı aldı. Çamlıca Erdem Hastahanesi Anestezi ve Reanimasyon Uzmanı Dr. Özgür Güler ve cerrahi ekibin gerçekleştirdiği başarılı operasyonla Doğan’ın kalp, karaciğer ve böbrekleri alınarak yetkili merkezlere teslim edildi. Organ bağışı için umutla bekleyen kişilere hayat verecek bağış kararından sonra Doğan’ın teyzesinin oğlu Aytaç Tataroğlu şunları söyledi: “Yıllardır kendisinden haber alamadığımız kuzenim Gökhan’ı 7 ay önce bulduk. 1,5 saatlik tanışmanın sonrasında onu bir daha hiç görmedik. Gökhan’ın annesi 1993 yılında vefat etmişti. Babası onu Almanya’dan Adana’ya götürmüş. Arkadaşlarından öğrendiğimize göre yaklaşık 14 yıldır İstanbul’daymış. Varlığımızdan haberdar olmadığı için şimdiye kadar o da bizi bulamamış. Kader bu ki 7 ay önce tanıştık ve ardından acı haberiyle sarsıldık. Biz Gökhan’ı geç bulduk, erken kaybettik. Başka kayıplar yaşanmasın diye organlarını bağışlama kararı verdik. Organ nakli için yıllarca bekleyen birçok insan olduğunu biliyoruz. Onlara bir umut ışığı olabilmek, insanlık adına fayda sağlayabilmek için resmi yollara başvurarak organların alınmasını talep ettik.”

Tedavisi sadece organ ve doku nakliyle mümkün olan hastalıklar tüm dünyanın olduğu gibi, ülkemizin de önemli sağlık sorunlarının başında gelmektedir. Türkiye’de, organ ve doku nakli bekleyen hastaların sayısı her geçen gün artmaktadır. İnsanın insana yapabileceği en büyük yardım olarak nitelendirilen organ bağışı için duyarlı olmak, nakil bekleyen hastaların yeni bir hayata kavuşmasına katkı sağlamaktadır.

Yeğeninin Organları 3 Kişiye Umut OlduYeğeninin Organları 3 Kişiye Umut OlduYeğeninin Organları 3 Kişiye Umut Oldu