Histerosalpingografi (HSG)

Histerosalpingografi (HSG)

HSG Nedir?

Histerosalpingografi, kısaca HSG (rahim filmi), embriyonun tutunup geliştiği rahim boşluğu ve yumurtanın sperm hücresi ile buluştuğu rahim tüplerinin durumunu araştırmak için yapılan ağrısız ve yüksek kaliteli röntgen filmi incelemesidir.

HSG Çekimi Nasıl Yapılır?

Hastanemizde yapılan rahim filmi işlemi esnasında kadın hasta röntgen masasına uzanır ve bacaklarını kendine doğru toplar. Jinekolojik muayene sırasında kullanılan spekulum adı verilen alet doktor tarafından vajinaya yerleştirilir. Rahim ve vajina solüsyon yardımıyla ile temizlenir, sonra rahim ağzı bir alet ile tutulur ve bu alet rahimi düz bir pozisyona getirmek için çekilir. Rahim ağzına ince bir katater yerleştirilir. Bu katater vasıtası ile ilaç rahim içine verilir, sıvının rahim ve tüplerden geçişi skopi vasıtasıyla gözlenir ve filmler çekilir. Son olarak yerleştirilen cihazlar sırayla geri alınır ve işlem tamamlanmış olur. Tüm işlem 5-10 dakika kadar sürer. İşlem sonuçları hastaya aynı gün içerisinde, hem yazılı rapor hem de CD olarak teslim edilir.

HSG’nin Avantajları Nelerdir?

  • HSG çekimi genellikle ağrısız ve kanamasız bir işlemdir.
  • Hızlı bir çekimdir, yalnızca 3-4 dakika sürer.
  • Rahim ağzı kanalı, rahim boşluğu ve tüpler daha net görüntülenebilir.
  • Rahme herhangi bir zararı yoktur.
  • HSG çekiminde kullanılan röntgen cihazının özellikleri çok daha düşük radyasyonla görüntüleme yapar.
  • Rahim filmi çektirenler kolayca günlük işlerine dönebilirler.
  • Rahim filminden sonra hamile kalma ihtimali yüksektir.
  • Rahim filminde kullanılan kontrast madde birkaç saatte vücuttan atılır.

Rahim Filmi Ne Zaman Çekilir?

Rahim filmi, adet kanamasından sonra hiç cinsel ilişkiye girilmediği takdirde herhangi bir gün çekilebilir. Ancak adet döngüsünün 10. gününden sonra, korunmalı olup olmadığı fark etmeksizin, ilişkide bulunulduysa rahim filmi çekilmesi için yeni adet dönemini beklemek gereklidir.

Rahim Filmi Ücreti

Rahim filmi ücreti ve işlem hakkında detaylı bilgi almak için 0850 222 04 94 numaralı çağrı merkezimizi arayabilirsiniz.