HoLEP (Holmium Lazerle Prostat Enükleasyonu)

HoLEP (Holmium Lazerle Prostat Enükleasyonu)

Prostat büyümesi, dünya genelinde olduğu gibi ülkemizde de sıkça görülen bir sağlık sorunudur. 50 yaşın üzerindeki erkeklerin yaklaşık yarısında belirtiler görülebilirken, 80’li yaş grubundaki erkeklerin %90’ında prostat büyümesi ortaya çıkar.

HoLEP (Holmium Lazerle Prostat Enükleasyonu) iyi huylu prostat büyümesi tedavisinde tercih edilen, başarılı sonuçlar veren bir tıbbi cihazdır. HoLEP cihazıyla yapılan prostat tedavisi kapalı ameliyat şeklinde gerçekleştirilir. Son derece konforlu bir yöntem olmakla birlikte minimal invaziv bir işlemdir. Açık prostat ameliyatını taklit eder şekilde, holmium lazer kullanılarak kapsül ve prostat dokusu arasına girilir, prostat dokusunun tamamı temizlenip dışarı atılır.

HoLEP tüm boyutlardaki prostat büyümelerinin tedavisinde kullanılabilir. Operasyon sonrası oldukça olumlu sonuçlar alınmakta olup, son yıllarda yaygın olarak başvurulan bir cihazdır.

HoLEP ile Prostat Büyümesi Ameliyatı Nasıl Yapılır?

HoLEP, holmium lazer kullanarak prostat iç dokusunun çıkarılması işlemidir. Bu işlem genel anestezi veya belden aşağısı uyuşturularak gerçekleştirilir. İdrar kanalından herhangi bir kesi yapmadan kameralı özel aletler kullanılarak içeri girilir, büyüyen prostat dokusu dikkatli bir şekilde endoskop ve lazer ile kapsülden ayrıştırılır ve idrar kesesine itilir. Kese içindeki prostat dokusu parçalanıp küçük parçalar haline getirilerek vakumlanır ve vücut dışına çıkarılır. İşlem sonrasında sonda takılır ve çıkarılan prostat dokusu patolojik inceleme için laboratuvara gönderilir. Bu inceleme kanser hücreleri gibi olası diğer hastalıkları tespit etmek için yapılır.

HoLEP ile Yapılan Operasyonun Avantajları Nelerdir?

  • Her büyüklükteki prostata uygulanabilir.
  • Çok büyük prostatlarda bile herhangi bir kesi yapılmadan gerçekleştirildiğinden, hastanede yatış süresi ve iyileşme süresi kısadır. Hasta genelde ertesi gün taburcu edilebilir.
  • Prostatın tekrarlama ihtimali çok düşüktür ve tekrarlama uzun yıllar alır.
  • Kan sulandırıcı kullanan hastalar için güvenlidir.
  • İşlem sırasında uygulanan lazer prostat dokusunu hedef alırken, prostat dışındaki sinirleri etkilemez. Bu sayede ameliyat sonrası cinsel işlev bozukluğu gibi sorunlar yaşanmaz.
  • Açık prostat ameliyatına kıyasla daha az kanama riski taşır.
  • Sonda çok kısa sürede çıkarılır, çıkarıldıktan sonra idrar yaparken yanma hissi diğer yöntemlere göre daha az yaşanır.
  • HoLEP ameliyatında çıkarılan prostat dokusu patolojik inceleme için laboratuvara gönderilebilir. Patolojiden gelecek rapora göre hastaya takip veya ek tedavi uygulanabilir.