Jinekomasti Nedir?

Jinekomasti Nedir?03.09.2022

Jinekomasti

Erkeklerde görülen jinekomasti, östrojen ve testosteron hormonlarında yaşanan dengesizlik sebebiyle meme dokusunda gerçekleşen anormal fakat iyi huylu büyümeye verilen isimdir. Erkeklerde meme büyümesi olarak da bilinen bu büyüme, sadece tek memede olabileceği gibi bazı kişiler de iki memede de görülebilmektedir.

Jinekomasti her yaşta ortaya çıkabilen bir problemdir. Bu problem sağlık açısından her zaman çok sorun yaratmaz ancak bu durumun getirdiği estetik kaygılarla baş etmek birey için oldukça zor olabilir.

Jinekomastinin neden ortaya çıktığına bağlı olarak, kendiliğinden iyileşme görülebilir ancak bazı kişilerde mutlaka ilaç tedavisi veya ameliyat olmak gereklidir.

Jinekomasti Belirtileri Nelerdir?

En belirgin jinekomasti belirtisi şişmiş meme dokusudur. Bunun dışında bazı kişilerde memede hassasiyet şikâyeti de bulunmaktadır.

Memede şişlik, ağrı veya meme başı akıntısı şikâyetleri bulunan kişilerin geç kalmadan bir uzmana başvurması gerekir.

Jinekomasti Sebepleri Nelerdir?

Jinekomastinin en yaygın sebebi testosteron hormonundaki dalgalanmalardır. Bu hormonun seviyesinde doğal değişiklikler, ilaç kullanımı, uyuşturucu ve alkol kullanımı, çeşitli sağlık koşullarından kaynaklanan komplikasyonlar ve bazı bitkisel ürünler ile takviyelerin kullanımı sonucunda düşme görülebilmektedir. Bu da östrojen seviyesinin artmasına ve doğal olarak da erkeklerde meme büyümesine sebep olmaktadır.

Östrojen hormonu çoğunlukla kadınlıkla ilişkilendirilirse de, normal şartlarda çok küçük miktarlarda erkeklerde de üretilir. Ancak östrojen seviyesi normalin çok üzerindeyse ya da testosteron seviyesi ile dengesiz oranda östrojen üretimi varsa bu, jinekomastiye neden olabilir.

Erkek bebeklerde görülen jinekomasti genellikle anne vücudunda bulunan östrojen hormonunun etkisinden kaynaklanır. Bu problem çoğunlukla doğumdan 2-3 hafta sonra kendiliğinden ortadan kalkar.

Erkeklerde meme büyüklüğü, ergenlik döneminde yaşanan hormon seviyesi dalgalanmalarından dolayı artabilmektedir. Ancak bu durum ergenlik bittikten sonra, hormonların tekrar düzenli çalışmasıyla birlikte kaybolur ve meme dokusu normale döner.

Yetişkinler erkeklerde meme büyümesi, yaygın olarak 50-69 yaşları arasında tekrar görülmeye başlar. Bunda etkili olan yine testosteron hormonunda yaşanan düşmelerdir.

Jinekomasti Nasıl Tedavi Edilir?

Jinekomastinin kendiliğinden düzelme ihtimali vardır. Ancak bu olmazsa ve kişinin hayat kalitesini düşürecek psikolojik ve fizyolojik sorunlar yaratıyorsa tedavi için başvurulmalıdır. Jinekomasti tedavisi için medikal ilaç tedavisi ya da cerrahi yöntemler tercih edilmektedir. Jinekomasti ameliyatı iki farklı yöntemle yapılabilir, bunlar; liposuction ve mastektomidir.

Liposuction ile jinekomasti ameliyatında memede şişlik oluşturan yağlar alınır ancak meme bezi dokusu bırakılır.

Mastektomi türü işlemdeyse meme bezi dokusu bütünüyle çıkarılır. Bu ameliyat genellikle küçük kesiler kullanılarak yapılır.

Her iki ameliyat da mutlaka alanında uzman estetik, plastik ve rekonstrüktif cerrahi uzmanı tarafından yapılmalıdır.

Jinekomasti Ameliyatı Zor mu?

Jinekomasti ameliyatı, hem operasyon süresi hem de iyileşme süresi kısa ve pratik olan bir ameliyattır. Genelde ameliyat sonrası ağrı ve sızı yoğun olarak görülmez.

Jinekomasti Ameliyatı Sonrası İz Kalır mı?

Jinekomasti işlemi meme başına atılan minik bir kesiyle yapıldığı için sonrasında belirgin bir iz kalmaz. Bu ince kesi izi, meme başı çizgisine gizlenir.

Jinekomasti mi Yağ mı?

“Jinekomasti mi yağ mı?” sorusunun cevabı uzman bir doktor muayenesi sonrasında verilebilir. Meme bölgesinde yağlanma olması demek, yağların sadece deri altında bulunduğu durumları kapsadığı anlamına gelir. Yağlanma problemi için liposuction işlemi yeterli olur.

Jinekomasti Ameliyatı Sonrası Süreç Nasıl İlerler?

Jinekomasti sonrasındaki sürecin nasıl ilerleyeceği, ameliyatın tekniğine göre farklılık göstermektedir. Liposuction tercih edildiyse iyileşme süreci konforlu geçer. Yağlanmaya bağlı jinekomasti için yapılan liposuction uygulamaları sonrasında ortalama 3 hafta sonunda gözle görülür sonuçlar alınır ve birçok aktivite tekrar yapılabilir.

Cerrahi müdahale genel anestezi altında yapılmasından dolayı 1 gece hastanede kalmak gerekebilir.

Ameliyat sonrasında ödem ve şişlikler görülebilir. Bunlar 1 hafta sonra kendiliğinden kaybolur. Ayrıca bazı hastalarda hafif kas ağrıları da olmaktadır. Erkeklerde meme küçültme sonrası iyileşme sürecinde 3 gün dinlenmek, kol ve omuzları fazla hareket ettirmemek gereklidir. 2. günden sonra kısa bir duş ve yürüyüş yapılabilir.

Jinekomasti Ameliyatı Fiyatları

Jinekomasti ameliyatı fiyatları, ameliyatta hangi yöntemin kullanılacağına ve jinekomasti sebebine bağlı olarak değişmektedir.  Daha fazla bilgi ve randevu almak için 0850 222 04 94 numaralı çağrı merkezimizi arayabilirsiniz.