Karın Germe Ameliyatı

Detaylı bilgi için formu doldurun, sizinle iletişime geçelim.
Doğrulama KoduDoğrulama Kodunu Yenile
Karın Germe Ameliyatı08.08.2022

Kilo alımı, hamilelik, vücut yapısı gibi birçok sebepten dolayı karın bölgesinde yağlanma, deri fazlalığı, sarkmalar vb. deformasyonlar görülebilmektedir. Son zamanlarda estetik kaygıların artmasıyla beraber hem erkekler hem de kadınlar bu sorundan kurtulmak için çeşitli yöntemlere başvurmaktadırlar. Bu yöntemlerin arasında en etkili ve kalıcı sonuç verenlerden biri de karın germe ameliyatıdır.

Karın Germe Ameliyatı Nedir?

Abdominoplasti olarak da adlandırılan karın germe, estetik plastik ve rekonstrüktif cerrahi bölümünde uygulanan bir ameliyattır. Karın germe ameliyatı, abdominal bölge dediğimiz, karın ve göbek çevresine uygulanan karın estetiği işlemleri arasında en etkili sonuç alınanlardan biridir.

Kadınlarda hamilelik sonrası karın çevresindeki dokuların ve derilerin elastikiyeti bozulduğu için bu bölge tekrar tam olarak eski görünüme kavuşamayabilir. Bu da estetik açıdan hoş olmayan bir görüntüye yol açar. Özellikle hamilelik sürecinde aşırı kilo alımı olmuşsa ya da ikiden fazla doğum yapılmışsa deformasyon daha çok fazla olmaktadır. Bu deformasyonu düzeltmek ve karın bölgesini eski hale getirmek için birçok yöntem uygulanabilmektedir. Ancak kişi tam olarak eski haline dönmek istiyor ve çok daha ideal bir görünüme kavuşmak istiyorsa karın germe ameliyatı oldukça etkili bir seçenek olacaktır.

Erkeklerde karın germe ise daha çok kilo alıp verme ve yaşla beraber dokularda görülen gevşeme sebebiyle ortaya çıkan sarkıklıktan dolayı tercih edilmektedir. Karın germe ameliyatı ile birlikte deri fazlalıkları alınıp bölge daha sıkı ve gergin bir görünüme kavuşturulmaktadır.

Karın Germe Ameliyatı Nasıl Yapılır?

Karın germe işleminde kullanılacak teknik, ameliyat yapılacak bölgedeki sarkmalara ve deri fazlalığına bağlı olarak değişmektedir. Estetik cerrahi uzmanı tarafından yapılacak detaylı muayene ve radyolojik incelemelerle birlikte hastanın şikâyetleri ve istediği görünüm de dikkate alınarak hangi bölgelere ne kadar müdahale edilmesi gerektiğine karar verilmektedir. Ameliyat, genellikle alt karın bölgesinden yanlara doğru bir çizgi çekilerek, göbek deliği bölgesine kadar olan kısımda bulunan sarkık ve çatlamış derilerin alınması ve göbek deliğinin yukarı kısmında kalan derinin aşağı doğru gerdirilmesi yoluyla gerçekleştirilmektedir. Bu sırada uygun pozisyona gelmesi amacıyla göbek deliğine de müdahale edilmesi gerekmektedir.

Abdominoplasti işleminde karın duvarı zarları üzerine toplayıcı dikişler yerleştirilir ve bu dikişler sayesinde gevşemiş olan karın kasları sıkılaştırılarak eski sertliğine kavuşması sağlanır. Karın germe ameliyatı sonrası, kesilerin dışarıdan bakıldığında çok fazla belli olmaması için estetik dikiş yapılır ve rahatsız edici iz görüntüsü büyük ölçüde önlenmiş olur. Kişi karın germe ameliyatı sonrası aynaya baktığında daha sıkı bir karın bölgesine sahip olduğu için fiziksel açıdan kendini daha iyi hissedecektir.

Sarkıklık ve gevşekliğin yanı sıra bölgede aşırı yağlanma da mevcutsa karın germe, liposuction (yağ aldırma) işlemi ile birlikte yapılabilmektedir. Özellikle sezaryende karın yağları aldırma ve karın germe hamileler tarafından sıkça talep edilmektedir. Ancak doğum sonrası karın kaslarında zaten bir toparlama olacağı için bu işlem önerilmemektedir.

Karın Germe Ameliyatı Ne Kadar Sürer?

Karın germe ameliyatı, kişinin şikâyetinin ne boyutta olduğuna ve nasıl bir görünüm istediğine göre değişebilmektedir. Total abdominoplasti olarak adı verilen tam karın germe ameliyatı yaklaşık olarak 3-4 saat sürebilir. Ancak eğer karın bölgesi genişse veya hastaya liposuction gibi başka ek işlemler de yapılacaksa bu süre daha fazla uzayacaktır.

Total abdominoplasti kadar geniş bir alanı kapsamayan ve az gevşeklik, sarkıklık durumlarında uygulanan mini abdominoplasti ameliyatı çok daha kısa sürede tamamlanabilmektedir. İster total abdominoplasti olsun ister mini abdominoplasti olsun her şekilde karın germe, genel anestezi altında yapılır. Bu işlem mutlaka uygun koşullara ve donanıma sahip bir hastane ortamı içerisinde, alanında uzman bir cerrah tarafından yapılmalıdır.

Karın Germe Ameliyatı Sonrası İyileşme Süreci Nasıldır?

Karın germe sonrası, taburcu olma süresi ameliyat esnasında yapılan müdahalelere ve kişinin yaşayabileceği komplikasyonlara bağlı olarak 1 ya da 2 gün sürebilmektedir. İyileşme döneminde hastalara genellikle 1 ay boyunca özel bir korse giymeleri önerilir. Bu korse, karın bölgesinin istenilen forma yaklaşmasını kolaylaştırmaktadır. Ameliyat bitiminden yaklaşık 3-4 saat sonra hasta ayağa kalkıp bir yakını yardımıyla yürüyebilir, ameliyattan sonraki gün ise yardımsız bir şekilde yavaş yavaş yürümeye başlayabilir.

Karın germe ameliyat sonrası yapılan işlemler ve dikişler sebebiyle bir süre ağrı olması normaldir. Doktorun önerdiği ağrı kesicilerle bu ağrılar hafifletilebilir. Kişi ameliyattan 2-3 gün sonra banyo yapabilir ve gündelik işlerini kendi başına halledebilir. İlk hafta dikişler tam kaynamadığı için öksürme, hapşırma, ıkınma gibi aktiviteler acıya sebep olabileceği için bunları yaparken dikkatli olmak gerekir.

İşe dönme süresi ise yapılan işin niteliğine göre 7-10 haftayı bulabilir.

Karın Germe Ameliyatı Sonrası Hamilelik

Abdominoplasti yaptırmak isteyen kadınların birçoğu, en çok bu ameliyattan sonra hamile kaldıklarında ne olacaklarını merak ederler. Karın germe, hamileliği olumsuz etkileyen veya bununla ilgili herhangi bir komplikasyona neden olacak bir işlem değildir. Fakat ameliyat sonrasında yeniden bir hamilelik gerçekleşmesi ve doğum yapılması durumunda sarkıklık, deri fazlalığı gibi problemlerin bir kısmının yeniden oluşması söz konusu olabilir.

Karın Germe Ameliyatı Fiyatları

Karın germe ameliyatı fiyatları, işlem yapılacak bölgedeki deformasyona ve yapılacak işlemlerin çeşitliliğine bağlı olarak değişebilmektedir. Ayrıca karın germe işleminin uygulanacağı alan da karın germe ameliyatı fiyatları belirlenirken etkili olan bir diğer faktör olarak sayılabilir. Detaylı bilgi ve karın germe fiyatlarını öğrenmek için estetik, plastik ve rekonstrüktif cerrahi bölümümüzden randevu alabilirsiniz.