Kemik Sintigrafisi

Kemik Sintigrafisi

Kemik Sintigrafisi, kemiğin tümör, metastaz, enfeksiyon, kırık, protez gevşemesi, protezde enfeksiyon, spor yaralanmaları gibi hastalıklarında kullanılan bir nükleer tıp yöntemidir.

Kemik Sintigrafisi ​Testi Nasıl Uygulanır?

Kemikte tutulma özelliği gösteren bir radyoaktif madde damar yoluyla verilir. 3 fazlı ve Tüm vücut olmak üzere iki farklı çekim yapılabilir. 3 Fazlı çekimde önce ilgili belirtilen bir bölgenin kanlanmasını görmek için, radyoaktif maddenin verilmesini takiben çekim yapılır. Ayrıca 2-3 saat sonra geç görüntüler alınır. Tüm vücut çekimde ise maddenin damar yoluyla verilmesinden 2-3 saat sonra tüm vücut taraması yapılır. Gerekli görülürse SPECT denilen tomografik çekim de yapılabilir. Sintigrafi çekim süresi yaklaşık 30 dakikadır.

Test Hazırlığı:

  • Hastaların kemik sintigrafisine giderken hastalığı ile ilgili yapılmış olan laboratuvar, röntgen, tomografi, MR … gibi tetkiklerini, varsa epikrizlerini yanlarında getirmeleri faydalı olur.
  • Sintigrafi öncesi özel bir hazırlığa gerek yoktur. Radyoaktif madde verildikten sonra 2-3 saatlik bekleme süresinde bol su alınması görüntü kalitesi açısından önemlidir. 
  • Testin tamamlanmasından sonra da bol su-sıvı alınması radyasyon dozunu azaltmaya katkı sağlar.


En çok tercih edilen nükleer tıp teknikleri ve yöntemleri ile tanı ve tedavileri hakkında detaylı bilgi almak için 0850 222 04 94 numaralı telefonlardan bizimle iletişime geçebilirsiniz.