Kemik Sintigrafisi

Kemik Sintigrafisi

Kemik Sintigrafisi, kemiğin tümör, metastaz, enfeksiyon, kırık, protez gevşemesi, protezde enfeksiyon, spor yaralanmaları gibi hastalıklarında kullanılan bir nükleer tıp yöntemidir.

Kemik Sintigrafisi ​Testi Nasıl Uygulanır?

Kemikte tutulma özelliği gösteren bir radyoaktif madde damar yoluyla verilir. 3 fazlı ve Tüm vücut olmak üzere iki farklı çekim yapılabilir. 3 Fazlı çekimde önce ilgili belirtilen bir bölgenin kanlanmasını görmek için, radyoaktif maddenin verilmesini takiben çekim yapılır. Ayrıca 2-3 saat sonra geç görüntüler alınır. Tüm vücut çekimde ise maddenin damar yoluyla verilmesinden 2-3 saat sonra tüm vücut taraması yapılır. Gerekli görülürse SPECT denilen tomografik çekim de yapılabilir. Sintigrafi çekim süresi yaklaşık 30 dakikadır.

Test Hazırlığı:

  • Hastaların kemik sintigrafisine giderken hastalığı ile ilgili yapılmış olan laboratuvar, röntgen, tomografi, MR … gibi tetkiklerini, varsa epikrizlerini yanlarında getirmeleri faydalı olur.
  • Sintigrafi öncesi özel bir hazırlığa gerek yoktur. Radyoaktif madde verildikten sonra 2-3 saatlik bekleme süresinde bol su alınması görüntü kalitesi açısından önemlidir. 
  • Testin tamamlanmasından sonra da bol su-sıvı alınması radyasyon dozunu azaltmaya katkı sağlar.


En çok tercih edilen nükleer tıp teknikleri ve yöntemleri ile tanı ve tedavileri hakkında detaylı bilgi almak için 0850 222 0 494 veya 0530 707 04 45 numaralı telefonlardan bizimle iletişime geçebilirsiniz.