Köpük Skleroterapi ile Varis Tedavisi

Köpük Skleroterapi ile Varis Tedavisi

Skleroterapi yönteminin kılcal damar varislerinin tedavisinde kullanılmaya başlamasıyla hastalar tedavi sonrası artık aynı gün işlerine devam edebiliyorlar.

Varis bir toplar damar rahatsızlığıdır. Yetmezliğe bağlı olarak genişleyen damarlar cilt altında belirginleşerek kalınlaşır. Kılcal varisler ise cilt üzerinde koyu mor veya mavi renkte gözüken, yüzeysel damar genişlemeleridir. Vücudun birçok noktasında olabilecek bu damar genişlemeleri en çok bacaklarda gözlemlenir. Varisler tek tek bulanabilecekleri gibi bir örümcek ağını andıran birleşik halde de bulunabilmektedir. Kılcal damar ya da örümcek ağı varisleri de denilen bu varisler özellikle birçok kadın hastayı estetik yönden rahatsız etmektedir.

Hastalığın ilerleyen evrelerinde görsel şikayetlerin yanında ağrı da hastaların konforunu bozabilmektedir. Normal varis hastalarında açık veya kapalı operasyonlar yapılmasının gerekliyken, kılcal varislerde  diğerinden farklı olarak skleroterapi tedavisi yeterli olmaktadır.

Bu yöntemde damarları kapatan bir ilaç kılcal varislere enjekte edilmektedir. Eğer bu ilaç köpürtülerek uygulanırsa köpük skleroterapi denilmektedir. İki yöntemle de çok başarılı sonuçlar elde edilmekte %98 gibi hasta memnuniyeti sağlanmaktadır. İşlem poliklinik şartlarında yapılmakta ve hasta hemen işlem sonrası normal yaşantısına dönmektedir. Ancak işlem yapılan bölgelerde kızarıklık veya morluk gelişebilmekte ve bunların geçmesi 3 haftayı bulabilmektedir. Yine işlem sonrası 3-4 hafta güneşe çıkılması tavsiye edilmez.

Skleroterapi yapılan damarların normalde olmaması gerekir. Bu sebeple işlem sonrası hayati fonksiyonlara bir zarar verilmez. Bu işlemi yaptırmak isteyen hastaların öncelikle kalp ve damar cerrahisi polikliniğinde muayene olması, hekimin uygun gördüğü durumlarda doppler ultrasonografi ile iç damarların değerlendirilmesi gerekmektedir. İşlem sonrası 7-10 gün varis çorabı giyilmesi gerektiği ve istenilen kozmetik sonuçlara ulaşmanın bazen 3-4 haftayı bulabileceği unutulmamaldır.

21.07.2020