Labioplasti (İç ve Dış Dudak Estetiği)

Detaylı bilgi için formu doldurun, sizinle iletişime geçelim.
Doğrulama KoduDoğrulama Kodunu Yenile
Labioplasti (İç ve Dış Dudak Estetiği)28.09.2021

Sık tercih edilen vajina estetiği ameliyatlarından biri olan labioplasti, vajinanın kenarlarında bulunan labio majorun (dış dudak) ve labio minorun (iç dudak) düzeltilmesi amacıyla yapılmaktadır. Labio minorlar, labio majorun altında yer alır; yağ ve kıl hücresi barındırmaz. Labio minor içerde kaldığı için dışardan görülmeyen, kan damarları ve sinirler bakımından zengin bir bölgedir. Labio majorlar ise dışardan gözüken vajinayı iki tarafını kapatan bölgelerdir.

Labioplasti Nedir?

Labioplasti, iç ve dış dudakların şekillendirilmesi amacıyla uygulanan estetik operasyondur. İç dudak estetiği ile doğum, yaş, aşırı kilo verme ve yapısal bağ dokusu bozukluğu gibi faktörlerin sebep olduğu büyüklüğü ve boyut farklılıklarını (asimetri) düzeltmek hedeflenir.

Dış dudaklarda ise hamilelik, aşırı kilo alıp verme ve yaşlanma gibi etkenler sebebiyle sarkmalar ve kırışıklıklar meydana gelebilmektedir. Ayrıca obeziteden dolayı dış dudaklarda fazla yağlanma da görülebilir. Bu durumlar dışardan belli olan, kötü bir görüntüye sebep olarak kişileri estetik açıdan rahatsız edebilir. Labioplastide sarkık dokular ve yağ dokuları kesilip, çıkarılır ve gerekirse gevşek alanlara hastanın kendi yağından veya dışardan malzeme ile dolgu yapılır. Labioplasti öncesi sonrası arasındaki fark, belirgin bir şekilde görülebilir.

Labioplasti Ameliyatı Hangi Amaçla Yapılır?

Bu işlem hem estetik hem de fonksiyonel (tıbbi nedenlerle) amaçlı yapılır. Estetik amaçlı yapılma sebepleri arasında iç dudakların büyüklüğünün dar, sıkı ve spor kıyafetler giyildiği zaman dışardan belli olmasının kişide yarattığı özgüven eksikliği sayılabilir. Tıbbi nedenlerde ise iç dudakların büyüklüğü nedeniyle bölgenin nemli kalmasının tekrarlayan enfeksiyonlara, kokuya vb. hijyenik sorunlara neden olması yer almaktadır. Ayrıca iç dudakların büyüklüğü cinsel ilişkide ağrıya neden olmaktadır. Klitorisin üzerini örten fazla karışıklıkların giderilmesi cinsel uyarılmanın da artırılmasına yardımcı olur.

Labioplasti Ameliyatı Nasıl Yapılır?

Labioplasti ameliyatı, genel veya lokal anestezi ile yapılan bir ameliyattır. İşlem yaklaşık 40 dk. ila 1,5 saat arasında sürmektedir; süre hastanın yapısına göre değişiklik göstermektedir. Labioplasti sonrası hasta aynı gün taburcu edilir.

Labioplasti, sadece hastane ortamında alanında uzman hekimler tarafından yapılması gereken bir işlemdir.

Labioplasti Ameliyatı Sonrası Süreç Nasıl İlerler?

Labioplasti ameliyatı sonrası hasta aynı gün normal hayatına dönebilir. Labioplasti, eğer alanında uzman hekimler tarafından, steril bir hastane ortamında gerçekleştirildiyse çok fazla komplikasyona neden olmaz. Ancak bazı hastalarda ödem, ağrı ve lekelenme gibi şikâyetler görülebilir. Ödem için ilk 3 gün aralıklı olarak buz uygulanması faydalı olmaktadır. Ağrı kesicilerle giderilecek kadar hafif ağrı hissedilmesi normaldir. Birkaç gün lekelenme, sızıntı şeklinde kanamalar görülebilir, zamanla bu şikâyetler bitmektedir. Deniz, havuz, küvet ve jakuzi gibi alanlardan 4 hafta uzak durmak, pilates, yoga ve jimnastik gibi açma germe hareketlerinden 4 hafta uzak durmak, yine 6 hafta cinsel ilişkiye girmemek gerekir. Tüm bu önlemleri dikkate alarak, bölge kuru ve temiz tutulduğu sürece komplikasyonların görülme ihtimali çok düşüktür.

Labioplasti ameliyatından sonra hastalar 1. hafta, 2. hafta ve 2. ayda kontroller için tekrar gelmelidir. Labioplastinin etkileri tam olarak 6 ay sonunda görülmeye başlar.

Labioplasti sonrası his kaybı, enfeksiyon riski ve labioplasti dikiş açılması nadir görülen şikâyetlerdir. Doğru ameliyat tekniği ve ameliyat sonrası doğru bakımla bu gibi komplikasyonlar azaltılabilmektedir.

Labioplasti Fiyatları Ne Kadar?

Labioplasti ameliyatı fiyatı, ameliyatta kullanılan malzemelere ve yapılacak işlemlere göre değişiklik göstermektedir, bu sebeple detaylı muayene sonrası fiyat verilmektedir.

Hastanemizde uygulanan labioplasti işlemi hakkında daha fazla bilgi ve randevu almak için 0850 222 04 94 numaralı çağrı merkezimizi arayabilirsiniz.