Mikroçip Yöntemi ile Tüp Bebek Tedavisi

Mikroçip Yöntemi ile Tüp Bebek Tedavisi13.12.2020

Uzun yıllardır çocuk sahibi olamayan çiftlerin yüzünü güldüren tüp bebek tedavisinde güncel bir yöntem olan mikroçip tekniği ile daha başarılı sonuçlar elde etmek mümkün.

Tüp bebek tedavisinde istenilen başarılı sonucun elde edilebilmesi için kaliteli embriyoların oluşturulması gerektiğini ve mikroçip yöntemiyle bunun başarılı olma ihtimalini artırıyor. Çip bebeğin tam ismi mikro akışkan çip yöntemidir. Bu yöntem,
tüp bebek ve aşılama tedavisinde kullanmak için gerekli olan sağlıklı spermleri elde etmek amacıyla uygulanır. Uygulama sırasında hastanın tüp bebek tedavisi değişmez; sadece normalde sperm ayıklama işlemi insan gözüyle mikroskop altında milyonlarca sperm arasından yapılırken, çip bebek yönteminde mikro akışkan sperm ayıklama çiplerinden yararlanılır. Sperm çipleri mikro kanalcıklardan oluşmaktadır. Mikro kanallar, iyi kalitedeki spermlerin seçimine yardım eder. Sağlıklı olmayan, DNA’sı ufak da olsa hasar görmüş her sperm bir bölümde toplanır. Kaliteli ve hasarsız olan sağlıklı spermler mikro kanallardan geçerek diğer bölümde toplanır. Dolayısı ile sağlıklı spermlerden oluşturulan embriyolarla daha yüksek gebelik sonuçları elde edilebilir.

Erkek Kısırlığından Kaynaklı Problemleri Azaltıyor

Her tüp bebek ve aşılama tedavisi için özel olarak üretilmiş mikroçipler bulunduğu için her tedavide kullanılabilir. Mikro akışkan çip teknolojisinin çiftlere sağladığı en büyük avantaj erkek kısırlığı sorununu ortadan kaldırarak, tüp bebek tedavilerinde elde edilen gebeliklerdeki artıştır. Tüp bebek tedavisinde başarılı sonuçlar elde edilmesi için kaliteli embriyoların seçilmesi şarttır. Kaliteli embriyoların oluşması içinse anne adayının yumurtalarının kaliteli olması, baba adayının da sperm miktarının yetmesi ve kaliteli olması gerekmektedir. Mikro akışkan çip teknolojisi sayesinde kaliteli spermlerin seçilmesi ve kaliteli spermlerin kullanılması mümkündür. Böylelikle yumurta ile yapılan döllenme sonrasında 5 güne kadar canlılığını ve gelişimini koruyabilen embriyoların elde edilmesi sağlanabilmektedir. Bu embriyolar canlılığı ve gebelik şansı en yüksek olan embriyolardır. Mikro akışkan çip teknolojisi sayesinde erkek kısırlıklarından kaynaklı tüp bebek başarısızlıkları oranı da düşmüştür.