Dijital Çağın Yeni Problemi: Nomofobi

Dijital Çağın Yeni Problemi: Nomofobi05.07.2021

İngilizce no mobile phobia kelimelerinin kısa okunuşu olan nomofobi, cep telefonundan uzak kalma korkusu olarak tanımlanmaktadır. Peki ya siz, günde kaç kez telefonunuza baktığınızı hiç düşündünüz mü? Yapılan araştırmalara göre günde ortalama 2617 kez telefonumuza bakıyoruz ve maalesef bu sayı, telefon bağımlısı olanlarda ise çok daha yüksek.

Literatüre yeni eklenen bu kavram hakkında merak edilenleri Uzman Psikolog Tuğçe R. Tuncel Dursun cevaplandırdı.

Teknolojinin gelişmesiyle beraber cep telefonları hayatımızın vazgeçilmezi haline geldi. Öyle ki telefonunu kaybetme düşüncesi birçok kişi için oldukça korkutucu. Nomofobi olarak da adlandırılan bu durum hakkında neler söyleyebilirsiniz?

Nomofobi kişilerin cep telefonu aracılığı ile kurdukları iletişimden kopma korkusu olarak tanımlanmaktadır. Literatürde özgül fobiler arasında yer almaktadır. Cep telefonu kullanımı ile birlikte beyin de dopamin salınımı artar ve dopomin salınımı artması ile birlikte kişiler, telefona karşı bağımlılık geliştirebilirler.

Nomofobi olduğumuzu nasıl anlarız? Ne zaman bir uzmandan destek almalıyız?

Telefonda fazla iletişim için zaman harcıyorsak, telefonun şarjının bitmesinden endişeleniyorsak ve bitmemesi için önlemler alıyorsak, (örn: yanımızda şarj aleti taşıma veya yedek telefon taşıma) cihaz kullanımının yasak oldugu ya da şebeke sorunu yaşanılan ortamlardan kaçınma, telefonla birlikte uyumak ve sürekli açık tutmak nomofobinin belirtileridir. Kişilerin yaşamlarının işlevselliği bozulduğunda destek almaları önerilmektedir.

Nomofobinin sosyal medya kullanımıyla bir ilişkisi var mıdır?

Yapılan araştırmalara göre sosyal medya kullanımı artması ile birlikte ilerleyen süreçlerde kişinin nomofobi olma olasılığı artmaktadır. 

Nomofobiden kurtulmak için neler önerebilirsiniz?

Kişiler kendisini hazır hissettiklerinde psikoterapi sürecine başlamalarını öneririz. Genellikle BDT yöntemi uygulanmaktadır. Terapinin amacı kişilerin telefonda kurdukları iletişimlerinin kesilmelerine yönelik korkularını ve kaygılarını oluşturan düşüncelerini değiştirebilmektir. Terapi sürecinde kişileri aşamalı mağruz bırakarak telefonla olan iletişimlerini azaltması sağlanmaktadır.

Nomofobinin sosyal yaşantımızdaki etkileri nelerdir?  Özellikle iş yaşantımıza olumsuz etkisi var mıdır?

Nomofobi olan kişiler telefonları ile sürekli iletişim ağlarının engellenmesi üzerine korku, kaygı ve düşünceleri olduğundan dolayı günlük yaşantılarına odaklanmakta zorlanmaktadırlar. Dolayısıyla bu kişilerin akademik ve iş yaşantısında birçok başarısızlıklar gözlenebilmektedir.