Pandemide En Çok Tercih Edilen Estetik Ameliyat Çeşitleri

Pandemide En Çok Tercih Edilen Estetik Ameliyat Çeşitleri02.08.2021

Pandemi döneminde uzun evde kalma süreleri, estetik ameliyatlara olan talebi artırdı. Özellikle iyileşme sürecini evde daha rahat bir şekilde geçirmek isteyen pek çok kişi bu dönemde ameliyat oldu. Peki, bu dönemde tercih edilen hangi estetik operasyonlar tercih edildi? Bu operasyonları şöyle sıralayabiliriz:

Rinoplasti: Burun estetiği zaten günümüzde estetik amaçlı ameliyatlar arasında en ön sırada bulunmaktadır. Pandemi sürecinde artan estetik ameliyatlarla birlikte, burun estetiği ameliyatlarında da orantılı olarak ciddi bir artış gözlenmektedir. Yüz ilk bakışta insanın en çok göze çarpan bölgesi olduğu için bölgede bulunan şekil bozukluklarının düzeltilmesi, estetik ve psikolojik açıdan oldukça önemlidir. Bu sebeple burnun maskenin altında kalacak olması bile bu kararı etkilememektedir.

Meme Büyütme: Meme erojen bir organdır. Kadın fiziğinde en önemli görüntü detayını oluşturur. Asıl işlevi, emzirmek ve kadınlığı simgelemek olmasına rağmen kadın güzelliğinin en belirgin öğesidir. Memelerini güzel bulmayan kadınlar kendilerini eksik hissedebilirler. Bu da özgüvenlerini zedeleyebilir. Bu durumda tek çare meme büyütme ameliyatıdır. Genelde bu ameliyatlar doğal küçük göğüsleri büyütmek, hamilelik kilo kaybı ya da emzirme nedeniyle şeklini ve büyüklüğünü kaybeden göğüsleri eski haline getirmek; göğüsler arasındaki asimetriyi düzeltmek, ilk ameliyatında, kanser tedavisinde ya da benzer diğer sebeplerden dolayı oluşan durumları tedavi etmek için yapılır. Meme protezleri, meme şeklinde hazırlanmış balona benzer yapılardır. Yuvarlak ve anatomik denilen damla şeklinde olanları mevcuttur. Kadının memesindeki duruma uygun olarak bunlardan biri seçilir.

Abdominoplasti (Karın Germe): Pandemide alınan kilolar sebebiyle karın germe, en popüler plastik cerrahi işlemlerinden biridir. Orta ve alt karın bölgesindeki yağ dokusunun ve fazla derinin alınmasını kapsar; bu sayede karın duvarı kaslarının sıkılığı ve gerginliği sağlanarak, hastaya dümdüz bir karın görünümü yaratılır. Karın germe ameliyatı genellikle hamilelik, aşırı kilo alıp-verme sonucunda, karın derisi ve kaslarında deformasyon oluşan kişilere uygundur. Göbek ve karın görünümünü ideal şekilde düzelten bu ameliyat kalıcı iz bırakır, ancak izin yeri iç çamaşırı içinde kalacak şekilde ayarlanır.

Bu operasyonların tümünde en çok önem verdiğim şey, hastaların operasyon sonrası sonuçtan memnun olması, hayat kalitelerinin ve kendilerine olan güvenlerinin artmasıdır. Bunu sağlamak için de hastanın isteğinin ne olduğunu, ne kadarının gerçekleşebiliceğini iyi anlamak ve ona bunu doğru şekilde anlatmak gereklidir.