Paratiroid Sintigrafi

Paratiroid Sintigrafi

Paratiroid bezleri, boynun ön bölümünde, tiroid bezinin her iki yanında bulunan, insan vücudunun en küçük organlarıdır. Mercimek boyutunda (5-6 mm) olan bezler, genellikle dört adettir. Paratiroid bezleri kanda kalsiyum düzeyinin normal sınırlar içinde kalmasını sağlayan tek organdır. Bezler fazla fonksiyon görürse (hiperparatiroidi) bu kez de kanda kalsiyum miktarı artar. Hiperparatiroidi, paratiroid bezlerinin çok çalışmasına bağlı olarak aşırı paratiroid hormonu üretimi sonucu kemik ve mineral metabolizmasının bozulduğu bir endokrin hastalıktır. 

Primer hiperparatiroidi’lerin % 90 sebebi paratiroid adenomudur.  Özellikle primer hiperparatiroidide başarısı kanıtlanmış olan paratiroid sintigrafisi cerraha ameliyat için iyi bir kılavuz olmaktadır. 

Paratiroid Sintigrafi Testi Nasıl Uygulanır?

  • Bu test için bir ön hazırlık gerekmemektedir.
  • Bu tetkik için düşük miktarda radyasyon içeren bir radyoaktif madde (99mTc-Sestamibi) damar yoluyla verilir. 15 dakika sonra Gama Kamera denilen görüntüleme cihazında görüntüler alınır. Bu çekim yaklaşık 15 dk sürer. 2 saat sonra görüntüler tekrarlanır. Ayrıca tomografik görüntüler de (SPECT) alınabilir. 
  • Test süresi beklemeler dahil yaklaşık 2 saat 30 dk. kadardır. 


En çok tercih edilen nükleer tıp teknikleri ve yöntemleri ile tanı ve tedavileri hakkında detaylı bilgi almak için 0850 222 04 94 numaralı telefonlardan bizimle iletişime geçebilirsiniz.