Alkol komasında sınır kişiye göre değişiyor.

Alkol komasında sınır kişiye göre değişiyor.01.10.2010

Erdem Hastanesi Dâhiliye Uzmanı Dr. Kenan Esertaş, düzenli olarak alkol kullanan kişilerde alkol koması belirtilerinin hafif hissedileceğini ve komaya girildiğinin fark edilemeyeceğini söyledi.

Aşırı alkol alımı sonucu bilincin yitirilmesiyle ortaya çıkan alkol komasında sınır, kişiden kişiye değişiyor. Kimi 200, kimi de 300 promille komaya girebiliyor. Uzmanlar tarafından 300-500 promil alkol, yoğun bakım, 500'den sonrası ise ölüm eşiği olarak kabul ediliyor. Kandaki alkol miktarı arttıkça bilinç zayıflıyor, refleksler yavaşlıyor, konuşma peltekleşiyor, hareketler denetimden çıkıyor, uykuya eğilim başlıyor ve koma ortaya çıkıyor. Esertaş, düzenli olarak alkol kullananlarda alkole karşı tolerans gelişmesi nedeniyle diğer kişilere göre belirtilerin daha hafif ortaya çıktığını ifade ediyor. Esertaş, "Devamlı alkol kullanan kişiler, belirtileri daha az hissetmesi nedeniyle komaya girdiğini fark etmez. Alkole karşı toleransı olmayanlarda ise alkol alımının hemen başında neşelilik hali, hafif denge bozukluğu başlar. Alınan alkol miktarı arttıkça belirtiler şiddetlenerek artar. Solunum durması ve tansiyon düşüklüğüne bağlı şok nedeniyle de ölüm meydana gelir." diyor.
 
Esertaş'ın verdiği bilgilere göre bir şişe bira, kandaki alkol düzeyini 40 mg/ dl artırıyor ve düzey 300'e ulaştığında ölüm gerçekleşiyor. Ancak düzey bu seviyeye çıkmadan da kusmuğun akciğerlere kaçması nedeniyle kişi hayatını kaybedebiliyor.

Alkolle adım adım ölüm yolculuğu
 
20 promil: Sıcaklık hissi, yüzde kızarma, algı yavaşlaması, düşüncede açıklık, kendine güven, atılganlık, konuşkanlık.
50 promil: Algılama yavaşlığı, dikkat bozulması, reflekslerde yavaşlama, kontrol güçlüğü, fazla konuşma, gülme, duygusallaşma.
100 promil: Hareketlere hâkim olamama, konuşma ve yürüme bozukluğu, çift görme.
150 promil: Ayakta duramama, kusma, sızma.
200 promil: Bilinç kaybı, idrar kaçırma, hipertansiyon, solunum yavaşlaması, terleme.
300 promil: Ölüm ihtimali.