Bölgesel Anestezi Teknikleri ile Rahat Bir Doğum Mümkün

Bölgesel Anestezi Teknikleri ile Rahat Bir Doğum Mümkün18.01.2023

Anne adayları, doğum yaklaştıkça heyecanlı ve tedirgin bekleyişin yanı sıra, anestezi yöntemi konusunda da kararsız kalabiliyor. Her anne, bebeğinin dünyaya gözlerini açışını deneyimleyebilmek, doğumdan sonra rahatça bebeğiyle ilgilenebilmek ister. Bu durum özellikle sezeryan doğumlarda uygulanacak anestezi yöntemine karar verilirken birçok soruyu beraberinde getiriyor. Annelerin karın bölgelerinde hareketlerinin kısıtlanması ve ağrı hissetmeleri doğum sonrası konforunu doğrudan etkiliyor.

Tüm dünyada ve uluslararası tüm çalışmalarda sezeryan doğumlarda uygulanan anestezi yöntemi için genel anesteziye kıyasla rejyonel (bölgesel) anestezi yöntemleri önerilmektedir. Bölgesel anestezi yöntemleri spinal, epidural ve kombine (spinal ve epidural anestezinin birlikte uygulanması) olarak gruplandırılır.

 

Spinal, Epidural ve Kombine Spinal-Epidural Anestezi Nedir?

Bölgesel anestezi çeşitleri, uygulama tekniği ve lokal anestezinin yapıldığı alan açısından farklılıklar gösterir. Spinal anestezi yönteminde hastaya oturur pozisyon verildikten sonra bel bölgesinden uygulama yapılır ve hasta ameliyat masasına alınır. Hastada yavaş yavaş bacaklarda hareketsizlik, his kaybı başlar. Ağrı ve acı hissinin tamamen kayboluşu gerçekleşince, sterilizasyon ve örtme işlemlerinin ardından ameliyata başlanır.

Epidural anestezi ile Kombine spinal ve epidural anestezi yöntemlerinde spinalden farklı olarak, işlem yapılan bel bölgesine bir kateter takılarak, bunun bir ucu hastanın omzuna sabitlenir. Buradan hastaya aralıklı olarak ağrı kesici uygulanır, böylelikle ameliyat sonrasında da konforlu bir süreç sağlanmış olur. Takılan bu kateter çok ince olup hastayı rahatsız edecek boyutta değildir. Anneye her türlü hareket imkanı sağlar ve ağrılı dönem geçtikten sonra kolaylıkla çıkarılır.

 

Uygulama Nasıl Yapılır?

Anestezi polikliniğimize başvuran gebelerle önce anestezi yöntemleri ve onların beklentileriyle alakalı görüşmeler sağlanır. Tedirgin olunan konularda soruları cevaplanır ve anne adayına en uygun yöntem birlikte seçilir.

Anne adaylarının en sık yönelttiği soruların başında ameliyat ve sonraki aşamalardaki ağrı ve acı miktarı gelmektedir. Uygulanan tüm anestezi yöntemlerinde hastanın bilinci ameliyat başlangıcından operasyonun sonuna kadar açıktır; hastalar kendilerine dokunulduğunu hissedebilir ancak ağrı ve acı hissetmezler.

Ameliyat yaklaşık olarak 30-40 dakika sürer. Bebek çoğunlukla ilk 5-10 dakika içerisinde dünyaya gelir, anneye gösterilir ve anneyle bebeğin ilk teması gerçekleştirilir. Bu duygusal anlar yaşandıktan sonra isteyen annelere sedasyon denilen hafif düzeyde anestezi verilir. Böylece annelerin heyecanlı bekleyişinin yerini mutluluğa bırakmasıyla ameliyat tamamlanır.

Anneler ameliyat sonrası bebekleriyle hemen ilgilenebilir. Uygulanan anestezinin etkisi en geç 4 saat içinde geçer. Hasta bacaklarını hissetmeye başladıktan sonra ayağa kalkabilir, böylelikle günlük yaşama çok hızlı şekilde adapte olur.

Olası yan etkiler tansiyonun düşmesi ve mide bulantısı olmakla birlikte; baş ağrısı, bel ağrısı ve diğer nadir görülen komplikasyonlar konularında hasta ve yakınları bilgilendirilerek süreç tamamlanmış olur.