Botoks Migren Ataklarında da Kullanılabiliyor

Botoks Migren Ataklarında da Kullanılabiliyor18.05.2019

Migren atakları, stresin yanı sıra uykusuzluk, hareketsizlik, düzensiz yaşam gibi farklı nedenlerle tetiklenebiliyor. Bu sebepten dolayı migren hastalarının uyku ve yeme düzenleri konusunda dikkatli olması gerekir. Ataklar esnasında ağrı kesici ilaç kullanılamadığında yaşam kalitesi de düşer fakat  6 - 8 ay süreyle bu atakları önlemek mümkündür.

Her hastanın migren atağını uyaran nedenleri tespit edip bu tetikleyici faktörlerden uzak durulması gerekir. Genel olarak;

  • Hastanın stresten uzak durmaya çalışması, gerekirse bir uzmandan destek alması gerekir.
  • Parlak ışıktan, yüksek sesli ortamlardan ve keskin kokulardan uzak durulmalıdır. Uykusuz kalınmamalı veya çok fazla uyunmamalıdır.
  • Çikolata, eski peynir, yağlı yiyecekler, portakal, domates, muz, çiğ soğan, salam, sosis, fındık ve Çin yemeklerinden uzak durulmalıdır.
  • Günde ortalama 2-3 litre su içmeye özen gösterilmelidir.
  • Düzenli spor yapmak gerekir çünkü spor esnasında salgılanan serotonin hormonu stresten uzaklaşmayı sağlar.


MİGREN ATAKLARI 4 – 72 SAATE KADAR SÜREBİLİR

Migren atakları genellikle 4 ile 72 saat arasında sürmektedir. Ağrılar çoğunlukla tek taraflı ve şiddetli tarzda olur. Ellerde uyuşma ve görme bozuklukları gibi şikâyetlerin yanı sıra bulantı, ishal ve kusma gibi semptomlar da migrene eşlik edebilir. Migrenli hastada ışığa, ve kokuya karşı aşırı hassaslık gelişebilir. Ayrıca, boyun ve omuzlarda sertleşme, el ve ayaklarda karıncalanma, konsantrasyon güçlüğü, konuşma güçlüğü ve nadir olarak da felç veya şuur kaybı ile karşılaşılabilir.


BOTOKS TEDAVİSİ MİGRENDE DE ETKİLİ

Daha önceki yıllarda yüz gençleştirme operasyonları sırasında yüzündeki kaslara yönelik işlem yapılan hastaların migren ataklarında azalmalar olduğunu ortaya çıkmıştır. Botoks uygulamasından sonra bir kısım hastanın ilaç kullanmayı bıraktığı tespit edilmiştir ve ardından üzerine bilimsel çalışmalar yapılarak, botoksun migren tedavisinde de etkili olduğu ortaya çıktı. Alın, şakak ve ense bölgelerinde migren ağrılarının tetiklenmesine sebep olan sinir noktalarını bulunmakta ve migrende ağrılar bu noktalardan biri veya birkaçında başlar. Tedavide hastalardan alınan bilgiler doğrultusunda, atakların başladığı bölgeler tespit edilir ve bu bölgelerde siniri sıkıştıran kasların etkisiz hale getirilmesi için botoks uygulaması yapılır. Yaklaşık 5-10 dakikalık bir sürede tamamlanan botoks uygulamasının 6-8 ayda bir tekrarlanması yeterli olmaktadır.