Bu Bilgiler Çocuğunuz İçin Çok Önemli

Bu Bilgiler Çocuğunuz İçin Çok Önemli18.08.2016

Çocuklarımızın dikkatli gözlemi, onlarda oluşabilecek birçok hastalığı önlemek adına önemli. Gözden kaçan küçük detaylar ya da bilinçsizce kullanılan ilaçlar, erken tanının yok olmasına sebep olarak tedaviyi geciktiriyor.

Yenidoğanların ve çocukların dikkatli gözlemlenmesi gerekiyor. Bazen çocuklarımızda ciddi problemler olabiliyor. Bu ciddi problemleri aslında çok küçük detaylarla yakalamak mümkün. Fakat yeteri kadar dikkat edilmediği takdirde çocuklarımıza bilinçsizce ilaç içirebiliyoruz. Gereksiz yere ilaç içirtip tedavi süresini uzatmak yerine, çocuklarımızı detaylı muayeneye sokmak ya da çok ciddi gözlemlemek gerekiyor. Böylece tedavilerin başarı oranı da artıyor.

Çocuk Sağlığında Dikkat Edilmesi ve Bilinmesi Gereken Hususlar

  • Yenidoğan döneminde sünnet olmuş bebeklerin ilk 1 yıl içinde herhangi bir sebeple hastaneye başvurma oranları, sünnetsizlerden 6 kat azdır. Yenidoğan veya bebeklik dönemi sünneti üriner enfeksiyon nedeniyle doktora başvuruları istatistiksel olarak 10 kat azalmaktadır. Bilimsel araştırmalar sünnetin en kolay uygulandığı ve atlatıldığı dönemin yenidoğan ve bebeklik dönemi olduğunu göstermektedir. Özellikle sünnet derisi darsa bunu zorlayarak açmaya çalışmak daha sonra ciddi darlıklara yol açabileceği için bu zorlamalardan kaçınmak ve gerekirse erken sünneti düşünmek mantıklı olur. Ailenin isteğine bağlı sünnetler için önerilen yaş aralığı 2 yaş altı ya da 5. yaştan sonradır. 2-5 yaş arası çocuklarda sünnet nadir de olsa bir takım psikolojik sorunlara yol açabilir. Çocuğunuz yarım sünnetli ise veya idrar çıkış deliği normal yerinden daha aşağıda farklı bir yerde ise, çocuğunuzun testislerinin (yumurtalarında) torbalarında olup olmadığını mutlaka kontrol ediniz. Testisler torbada değilse ya da arada yukarı kaçıyorsa, çocuğunuz ağladığı veya öksürdüğü zaman kasıklarında şişlik oluyorsa, çocuğunuzda kasık fıtığı olabilir, Çocuğunuzun torbalarında şişlik varsa çocuğunuzda su fıtığı (hidroseli) olabilir, Şişliği artıp azalabilir. Çocuğunuzun torbasında ani gelişen ağrı kızarıklık oluşmuşsa yumurtalık burkulması (testis torsiyonu) olabilir.
  • Çocuğunuzun karnının sol alt tarafında ani başlayan karın ağrısı varsa gaz sancısı olabilir. Öncelikle çocuğunuzu tuvalete gönderip gaz çıkarmasını sağlayınız. Eğer ağrısı geçiyorsa doktora gitmenize gerek yok takip edebilirsiniz. Çocuğunuzun düzenli tuvalete gitmesini sağlamanız yeterli olacaktır. Karın ağrısı ile birlikte kusması başlarsa, çocuğunuzun karnının sağ alt tarafında iştahsızlık ile birlıkte karın ağrısı varsa apandisit olabilir.
  • Çocuğunuzun bir yeri yanınca hemen kısa süreli oda ısısından biraz soğuk su uygulaması yapınız. Yanık kreminiz varsa yaranın üzerine sürünüz.
  • Küçük çocuklarınızın boncuk, bilye, nohut, fındık, fıstık, leblebi gibi cisimlerle oynamasına müsaade etmeyin. Bu cisimlerin nefes borusuna kaçmasına bağlı binlerce ölüm olayı meydana gelmiştir.
  • Çocuğunuz ince işiyor, uzun sürede idrarını tamamlayabiliyor ve işerken idrarını normalden daha ileri attırıyorsa idrar çıkış deliğinde darlık olabilir.
  • Dışkılamada zorluk ya da gecikme olarak tanımlanan kabızlık bebeklerde ve çocuklarda sık görülen bir rahatsızlıktır. Ancak kabızlık tedavisi bazen diyette yapılacak değişiklikle olabileceği gibi bazen de bir dizi ameliyat gerektirebilir. Bu gibi durumlar ile karşılaşıldığında mutlaka bir çocuk cerrahisi uzmanına başvurunuz.

 

Op. Dr. Zafer Dörtdoğan / Çocuk Cerrahisi Uzmanı

Çakmak Erdem Hastahanesi