Çevresel Faktörler Kısırlığa Sebep Oluyor !

Çevresel Faktörler Kısırlığa Sebep Oluyor !17.07.2013

Ailelerin en büyük  korkularından bir tanesi...

Ailelerin en büyük  korkularından bir tanesi bebek sahibi olamamak. Erkekte ve bayan da bazı hastalıkların olması ve bunların tedavi edilmesi sonucunda bebek sahibi olmak, artık günümüzde çok daha kolay. Fakat bazen sebebi tam tespit edilemeyen çevresel nedenlerde hamileliğe engel olabiliyor. Hamile kalamam sebeplerinin iyi tespit edilmesi gerekmektedir.

Fazla kilolu, obez ve çok zayıf kadınlarda hormonal bozukluklar oldukça yaygındır. Obez kadınlarda görülen düşük fertiliteden  sorumlu mekanizmanın  insülin düzeyindeki artış  olduğu düşünülmektedir.

Psikolojik stresin hem erkek hem de kadınlarda kısırlık nedeni olabileceği gösterilmiştir. Yüksek seviyelerdeki stres,  erkeklerde sperm sayısında azalmaya  aynı zamanda ejakulasyon ve ereksiyon sorunlarına sebep olabilir. Kadınlarda ise yumurtlama fonksiyonunu bozar, tüplerde spazma sebep olabilir. Ayrıca progesteron hormonu üzerindeki kötü etkisi, oluşan gebeliğin devamına engel olabilir.

Sigaranın gebelik üzerine olumsuz etkileri iyi bilinmektedir ve sigara içen kadın ve erkeklerde fertilite azalmaktadır.  Bu etki doz bağımlıdır ve sigara içindeki toksinlerle foliküllerde hızlı bir azalma, adetlerde bozukluklar ayrıca gamet ve embriyoda mutasyona sebep olarak ortaya çıkar.

Madde bağımlılığı (marijuana kokain)fertiliteyi azaltır. Marijuana kadında ve erkekte  GnRH sekresyonunu süprese eder. Kadınlarda yumurtlama fonksiyonunu bozar. Kokain sperm üretimini  bozar ve kadınlarda tüplerde  hastalık riskini belirgin şekilde arttırır.

Fazla alkol tüketimi kadınlarda fertiliteyi azaltır, erkeklerde sperm kalitesini azaltmakta ve impotansa sebep olabilmektedir.

Kafein Tüketimi (kahve, çay, alkolsüz içkiler, çikolata) fazla olduğunda (>250mg/gün)  gebe kalma süresini uzatmakta ve gebelik kayıplarına sebep olabilmektedir.

Cep telefonları günlük yaşamımızın vazgeçilmez cihazları haline gelmiştir ve elektromagnetik dalgalar yaymaktadır. Radyasyonun dozu ve süresine bağlı olarak kadın ve erkek üreme sisteminde hasarlara sebep olabileceği düşünülmektedir. Uzun süre kucakta laptop kullanımı özellikle erkeklerde hem ürettiği ısı ile hem de kablosuz internet bağlantısı nedeniyle testislerde sperm üretimini azaltmakta ve spermlerin hareket yeteneklerini olumsuz etkilemektedir.

Vajinal duş, pek çok ülkedeki kadınlar tarafından yapılan geleneksel bir uygulamadır. Vajinal duş enfeksiyon riskini arttırarak tüplere zarar verebilir ve kısırlığa neden olabilir.