Dikkat Edilmezse Sonuç Kemik Eğriliği

Dikkat Edilmezse Sonuç Kemik Eğriliği15.05.2017

Havaların ısınmasıyla, güneşin ışınları günümüzü aydınlatmaya devam ediyor.

Her ne kadar güneşin zararlı ışınlarından uzak durmamız gerekse de, güneşin kemikler üzerindeki faydalarını da görmezden gelmek olmaz. Güneş görmeyen insan vücudunda çok sık kırıkların meydana gelmesi, kemik erimesi gibi hastalıkları kaçınılmaz hale geliyor. Güneş ışığı görmeyen çocuklarda kemik eğrilikleri, kemiklerde zayıflık olduğunu biliyoruz.

Bu Yaz Çocuklarımız Güneşe Doysun

Güneşin sayısız faydalarının yanında vücudumuz için en büyük aktif D vitamini kaynağı olduğunu unutmayalım. Özellikle büyüme çağındaki çocukların hızlı metabolizma ihtiyaçlarını aktif D vitamini karşılamaktadır. Yeteri kadar güneş ışığı almayan çocuklarda içe basmalar, kemik eğrilikleri ve kemiklerde zayıflamalar meydana gelir. Çocuklar, anne sütünün yanı sıra dışarıdan kalsiyum açısından zengin gıda takviyesi ve  D vitamini şurup takviyelerine rağmen güneşe ihtiyaç duyarlar. Güneş sayesinde kemikler güçlenir, kemik eğrilmeleri düzelir, daha dik ve daha uzun bir nesil elde edilir.

Hastanelerin Ortopedi Kliniğine başvuran ayaklarında içe dönüklük, içe basma şikayetleri olan hastaların çoğunda yapılan sorgulamalarda, güneş ışığından yeteri kadar faydalanamadığı ortaya çıkmıştır. Zaten ağırlaşan beden zayıf kemikleri eğerek şekil bozukluğu yapmaktadır. Güçlü kemik ise kolay kolay eğilmez. Gerçektende  0-1 yaş grubunda alınan yeterli güneş sayesinde ve bir takım destek tedaviler sayesinde kemik eğrilikleri ve içe basmaların düzeldiği görülmüştür.

Her Gün 3 Saat Güneş Işını Şart!

Kemik yapısıyla ilgili problemler yaşamamak için yaz aylarının yaklaştığı bu dönemlerden başlayarak özellikle güneşin çok dik geldiği 12:00 - 13:00 saatleri dışında çocukların en az 3 saat güneşten faydalanmaları gerekiyor. Koruyucu başlıklar ve koruma faktörlü güneş kremleriyle beraber kısa şort ve ince atletlerle oyun parklarında zaman geçirmeliler. Burada önerilen pencere camı arkasından güneşi almak değil direkt güneş temasıdır. Ayrıca çocukları aniden güneşin altına bırakmak da sakıncalı olabilir. Uzun yaz günlerinde kısa sürelerle başlayıp 3 saate kadar güneşten faydalanmak yararlı olacaktır.

Sonuç olarak güneş; büyüme çağındaki çocuklar için anne sütü, ekmek ve su gibi değerlidir.

Op. Dr. Mirza Zafer Dağtaş / Ortopedi ve Travmatoloji

Çakmak Erdem Hastahanesi