Glutatyon ve C Vitamini Nedir?

Detaylı bilgi için formu doldurun, sizinle iletişime geçelim.
Doğrulama KoduDoğrulama Kodunu Yenile
Glutatyon ve C Vitamini Nedir?20.08.2023

Glutatyon Nedir?

Glutatyon zararlı kimyasallara karşı mücadele etme yeteneğine sahip, vücutta doğal olarak bulunan bir moleküldür. Glutamat, sistein ve glisin adlı amino asitlerden oluşur. Vücudumuzdaki her hücre glutatyon üretiminde rol oynar.

“Glutatyon nedir” sorusu özellikle son yıllarda sıklıkla sorulmaktadır. Bunun nedeni günlük hayattaki kaygılarla yaşamak, stres içinde olmak gibi etkenlerin vücudun savunma sistemine yaptığı negatif etkidir. Metabolik olaylar, radyasyon maruziyeti ve diğer zararlı etkenler hücrelere zarar verir. Bu faktörlerin aşırı miktara ulaşması sonucunda vücudun doğal antioksidan koruması yetersiz kalır ve birçok hastalık riski meydana gelir. Bu nedenle uzun süreli bir koruma ve olası zararlı durumların önlenmesi için vücutta glutatyonun yeterli miktarda bulunması çok önemlidir. Aslında vücutta glutatyon üretimi doğal olarak gerçekleşir, ancak saydığımız bu çevresel faktörlerin yıpratıcı etkisiyle yeterli gelmeyebilir.

Vücutta glutatyon seviyesi yeterince yüksek olduğunda hücreler hasardan korunur ve oksidan maddeler etkisiz hale getirilerek hücre içi detoks sağlanmış olur.

 

Glutatyon Tedavisi Nedir?

Alkol ve sigara kullanımı, çeşitli ilaçlar, kötü beslenme alışkanlıkları, ileri yaş, çevresel faktörler vücutta doğal olarak bulunan glutatyon seviyesinin azalmasına neden olur. Bu durumda, glutatyon tedavisi ile kişiye ek olarak bu maddenin uygulanması gerekir.

Hücre içindeki glutatyon seviyesi yaşam süresinin bir göstergesi olarak kabul edildiğinden glutatyon seviyesi yeterli gelmediğinde takviyesinin yapılması çok önemlidir.

 

Glutatyon Faydaları Nelerdir?

Glutatyon faydaları arasında kişiye sağlıklı ve uzun bir ömür sağlama potansiyeli bulunur. Ayrıca kişinin güzelliğini ve genel sağlık durumunu iyileştirme konusunda da etkilidir. Geniş çapta yapılan araştırmalara göre “tüm antioksidanların annesi” olarak tanımlanan glutatyon tedavisinin etkinliğini artırmak için damar yolundan ilaca yönelik bir uygulama gerekir. Böylece alınan takviye hızlı bir şekilde kan dolaşımına katılır.

“Glutatyon ne işe yarar” sorusunun diğer cevapları arasında:

 • Bağışıklığı güçlendirmesi,
 • İltihaplanmayı azaltması,
 • Kronik yorgunluğu gidermesi,
 • Ciltteki lekelenmeleri azaltması,
 • Uyku kalitesini artırması,
 • Kemoterapi ve radyoterapi uygulamalarından sonra hastanın daha çabuk toparlanmasını sağlayan destek tedavi olması yer alır.

 

Glutatyon Eksikliği Nasıl Belli Olur?

Glutatyon eksikliği belirtilerinden olan bu maddelerin sizde de olduğunu düşünüyorsanız bir sağlık kuruluşuna başvurarak glutatyon seviyenizin değerlendirilmesini talep edebilirsiniz.

 • Yorgunluk ve enerji düşüklüğü
 • Düşük bağışıklık sistemi
 • Hafıza problemleri ve konsantrasyon eksikliği
 • Kronik iltihaplanma ve yavaş iyileşen yaralar
 • Karaciğer hastalıkları
 • Katarakt ve görme problemleri

 

Glutatyon ve C Vitamini Birlikte Kullanılır mı?

C vitamini ne işe yarar sorusuna, bu vitamin türünün bağışıklık sistemi için son derece önemli olduğu cevabı verilebilir. C vitamini vücut tarafından üretilemediğinden besin ya da takviyelerden alınması gerekir.  Bu ihtiyacının karşılanabilmesi için sağlıklı beslenmek önem arz eder. Dolayısıyla beslenme düzeninde eksiklikler olduğunda vücutta C vitamini eksikliği meydana gelir.

Bu durumda, C vitamini ve glutatyonun birleşimiyle oluşturulan bir kombine tedavi yöntemi olarak glutatyon uygulaması tercih edilebilir. Damar içi C vitamini uygulaması uzun yıllardır güvenle uygulanan bir yöntemdir. Bu uygulamaya glutatyonun eklenmesi, C vitamininin etkisini daha da güçlendirerek tam bir şifa deposu meydana getirir.

 

Glutatyon ve C Vitamini Nasıl Kullanılır?

Glutatyon ağız yoluyla alındığında midede etkisini kaybettiğinden bir fayda sağlayamayacaktır, bu nedenle damar yolundan yapılır. Bu şekilde kana hızlı bir şekilde karışır ve antioksidan seviyesini hızla artırarak oksidan madde miktarını neredeyse sıfıra indirir.

Seans süresi genellikle 10-15 dakika kadar sürer. Glutatyon ve yoğun C vitamini serum şeklinde uygulanır. İşlem ağrısızdır, klinik bir ortamda ve doktor kontrolünde kısa sürede tamamlanır. Uygulama yapıldıktan sonra kişi günlük hayatına direkt olarak devam edebilir.

Tedavi fiyatları uygulanacak seans sayısı ve alınacak doz miktarına bağlı olarak değişkenlik gösterebilir. Bu nedenle glutatyon serum ücreti için fiyat bilgisi ve randevu için bize 0850 222 04 94 numaralı hattımızdan ulaşabilirsiniz.