Güneşle Mesafenizi Koruyun

Güneşle Mesafenizi Koruyun12.07.2018

Geçtiğimiz yıllarda bronzlaşmak, yani ciltteki renk pigmentlerinin artışı çok popüler olsa da günümüzde güneş ışınlarının cilt sağlığı üzerine olumsuz etkilerinin daha iyi anlaşılması üzerine güneşten korunmak önem kazanmıştır.

Güneş ışığı dediğimizde UV-A ve UV-B denilen iki yapısal bileşim aklımıza gelmeli. UV-A ışınları günün büyük kısmında cildimiz üzerine etki yaparken, UV-B ışınları ise en yoğun olarak öğlen saatlerinde etkili olan ışın türüdür. UV-A ışınları cilt lekeleri ve yaşlanmasında önemli rol oynarken, UV-B ışınları cilt yanıkları ve sonrasında cilt kanseri oluşumunun sebepleri arasındadır.

Güneş ışınlarına uzun süreli ve korunmasız olarak maruz kalmak yaşımız ilerledikçe cilt lekeleri, cilt yaşlanması ve cilt kanseri gibi önemli durumlara yol açabilir. Hepimiz güneş ışınlarından eşit oranda etkilenmeyiz. Cilt tipimiz güneşin bize vereceği zararlar açısından en önemli belirleyicidir.

Güneş kremi seçerken hem UV-A, hem de UV-B filtreler içeren ürünleri tercih etmeliyiz. Güneş kremleri hem cilt tipine, hem de cilt fototipine göre seçilmeli. Fototip, ten rengimize göre cildimizin güneşe verdiği tepki ile belirlenir. Açık tenli ve kızıl ten yapısına sahip kişiler çabuk kızarır, kolay bronzlaşmaz. Bu fototipe sahip kişiler çok yüksek koruma faktörü içeren ürünleri tercih etmelidir.

Güneş kremi seçerken dikkat edilecek bir diğer önemli konu ise cilt tipidir. Cildiniz kuru ise daha yoğun kıvamlı, krem tarzı ürünler tercih etmeniz gerekirken, yağlı ve akneli ciltlere sahip kişilerin daha akışkan, yağsız emülsiyon tarzı formları tercih etmesi uygundur.

Hafif miktarda güneşe maruz kalmak başlangıçta kurutucu antibakteriyel etki ile ciltteki sivilceleri azaltıcı etki gösterebilir. Fakat güneş maruziyetinin artması ile cildin yağ üretimi değişecek ve ciltteki ölü deri oluşumunun da artması ile gözeneklerinizin tıkanması yani siyah nokta oluşumu baş gösterecektir. Ayrıca güneş sivilcelerinizi daha da koyulaştırarak leke oluşumuna neden olabilir.

Günümüzde birçok dermokozmetik firmasının akneli ciltlere özel, yağsız formda güneş koruyucu ürünleri mevcuttur. Cildiniz yağlı ve sivilceli ise bu ürünleri tercih etmelisiniz.

Alerjik cilt yapınız varsa kokusuz, kimyasal içeriği en az olan mineral formda güneş kremlerini seçmeniz sizin için daha iyi olacaktır.

Sağlıklı Bir Cilt İçin Yapmanız Gerekenler

 • Sağlıklı beslenmeli, bol su ve bitki çayı tüketmelisiniz.
 • Sigara ve alkol kullanımından uzak durmalısınız.
 • Cilt tipinize ve yaşınıza uygun temizleme ürünleri ve nemlendiriciler kullanmalısınız.
 • Nemlendirici seçiminizde yaşınıza uygun (hyaluronik asit, C vitamini, AHA esterleri vb.) ürünler, cilt probleminiz varsa duruma özel (akne, cilt damarlanması, egzama gibi ) ürünleri tercih etmelisiniz.
 • Güneş koruyucu kullanımı cilt sağlığında dikkat etmeniz gereken ana konulardan biri. Güneş kremi seçerken cilt tipinize uygun ürünleri seçmelisiniz. Sadece yaz aylarında güneşlenirken değil, her mevsim güneşten korunmamız gerekiyor. Okula, işe giderken evden çıkmadan en az 15-20 dakika önce güneş kreminizi sürmelisiniz.
 • Yaz aylarında şemsiye altında olmak güneş ışınlarından korunmakta tamamen yeterli olmaz. Gölgede olsanız bile mutlaka güneş koruyucu ürünler kullanmanız gerekli.
 • “Güneş kremini sürdüm, şimdi güneşte uzun süre güvenle kalabilirim” görüşü tamamen yanlış. Özellikle 12:00 ile 16:00 saatleri arasında mümkünse güneşe çıkmamalısınız Güneşe çıkarken mutlaka geniş kenarlı şapkalar ve güneş gözlükleri kullanmalısınız.
 • Eğer açık tenli, sarışın veya kızıl iseniz mutlaka açık renk, ince ama uzun kollu kıyafetler ile ekstra koruyucu önlemler almaya dikkat etmelisiniz.
 • Güneşe çıkmadan önce cildinizde leke yapabilecek makyaj ürünleri ve parfüm kullanımına dikkat etmelisiniz. Makyaj ürünleri kullanacaksanız en az 15-20 dakika önce güneş koruyucu ürününüzü uygulayıp, sonra makyaj ürünlerinizi kullanmalısınız.
 • Unutmayın! Yüksek faktörlü güneş koruyucu kremleri bile sizi ancak sınırlı bir süre güneşin zararlı etkilerinden koruyacaktır. Koruyucu krem uygulamanızı ortalama 2-4 saat sonra tekrarlamalısınız. Eğer yüz yıkama, havuz, deniz gibi suyla temasınız varsa hemen sonrasında kreminizi tekrar uygulamayı unutmayın.
 • Uzun süre önce aldığınız ve sıcakta kalmış güneş koruyucu ürünlerinizi, etkilerinin azalma ihtimali nedeniyle mutlaka yenisi ile değiştirin.

Sağlıklı bir cilde sahip olmak için erken yaşlarda yapılacak korunma ve doğru ürün kullanımı çok önemlidir.

Uzm. Dr. Burcu Barutcugil / Dermatoloji

Çamlıca Erdem Hastahanesi